Gündem Haberleri

  Pentagon savaş için daha çok para istiyor

  New York Times
  10.11.2009 - 08:42 | Son Güncelleme:

  New York Times’da yayımlanan haberde, Amerika’nın en üst askeri yetkilisi olan Amiral Mike Mullen’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya yer verilirken, Pentagon’un birkaç ay içinde Kongre’den Irak ve Afganistan savaşları için ek bütçe talebinde bulunacağına dair beklenti olduğu belirtildi.

  New York Times'da yayımlanan haber analizde her ne kadar Obama yönetiminin George Bush başkanlığındaki Savunma Bakanlığı bütçesi dışından para desteği yapma alışkanlığını takip etmeyeceğini açıklamış olsa da, Pentagon’un bu tür bir talepte bulunacağına inanıldığı kaydedildi.

   

  Amiral Mullen açıklamasında talep edilecek miktar üzerinde bir bilgi vermezken, Pentagon ve savunma bütçesi analistleri rakamın 50 milyar dolar civarında olacağı görüşünde.

   

  Belirlenecek rakamın Başkan Obama’nın Afganistan’a göndermeyi düşündüğü asker sayısı üzerinden belli olacağı görüşü öne çıkarken, NATO’nun en üst kumandanı konumundaki General Stanley A. McChrystal şu an Afganistan’da bulunan 68 bin Amerikan askerine ek olarak 40 bin kişilik bir kuvvet daha istedi.

   

  Bu talebin Demokrat Parti cephesinde tepkiyle karşılanması ve sekiz senedir süren Afganistan savaşından zaten hoşnutsuz olan partinin liberal demokrat yapısı ile Obama arasında bir sürtüşme yaşanması bekleniyor.

   

  Çarşamba günü Amerikan Ulusal Basın Kulübünde konuşan Amiral Mullen, 1 Ekim 2009 ile 30 Eylül 2010 tarihlerini kapsayan 2010 mali yılı için ayrılan 130 milyar doların yanı sıra ek bütçeye ihtiyaç duyulacağını düşündüğünü belirtti. Mullen “Gördüğüm kadarıyla ileride bazı gereksinimler olacak. Ancak bunun ne olacağını şu an kesin olarak bilmiyorum” açıklamasını yaptı.

   

  BEYAZ SARAY: EKSTRA KAYNAK AKTARILMAYACAK

  Beyaz Saray bu açıklamalara çok kısa bir cevap verdi. Açıklamada “Başkan’ın bütçesi Irak ve Afganistan’daki savaşların bir senelik öngörülen maliyetlerini karşılamaktadır ve kendisi bu savaşlara normal bütçeleme süreci dışında kaynak aktarmayacağını açıkça belirtmiştir” denildi.

   

  Beyaz Saray sözcüsü Tommy Vietor ise gönderdiği mailde “Savunma Bakanlığı’nın yeni kaynak gereksinimleri ile ilgili olarak ek maliyet üzerinde bir karar alınmamıştır” açıklamasında bulundu.

   

  Haberde, her ne kadar Başkan Obama bu konuda net konuşmuş olsa da, Savunma Bakanlığı’nın asker artırımı olmaksızın ek kaynağa ihtiyaç duyacağı belirtilirken, Pentagon denetleyicisi Robert F. Hale’in “asker sayısında bir değişiklik olmasa bile 130 milyar 2010 Eylül ayının sonuna kadar yetmez” sözlerini ettiği dair söylentilerden bahsedildi. Ancak Hale bu iddiaları yalanladı.

   

  130 MİLYAR YETERLİ Mİ?

  Hale, Mart ayında Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi'ne 130 milyarın yeterli olacağını ancak ‘ek kaynak gerektirebilecek beklenmeyen gelişmeler ile savaş stratejilerinde değişimler olabileceğini’ belirtmişti.

   

  George Bush başkanlığı döneminde her Pentagon bütçesi açıklandıktan sonra savaşa acil kaynak talebi ile para aktarırken, 2001’den beri ilk defa görülen bir uygulama ile Başkan Obama 668 milyar dolar olan savunma bütçesinden 130 milyar doları Irak ve Afganistan savaşlarına ayırmıştı.

   

  Şu an geçerli olan Pentagon bütçesinin kabul edilmesinden önceki Nisan ayında ise, Obama hükümetinin 30 Eylül’e kadar iki savaş için 83.4 milyar dolar acil talep yardımına ihtiyaç olup olmadığını sorduğu belirtildi. Hükümet bu teklifini, Bush döneminde çıkarılan kanunlar ile sağlanan paranın sadece sene ortasından itibaren yeterli olabilmesi olarak gösterdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı