Gündem Haberleri

  Pentagon’dan tabut sansürü

  Hürriyet Haber
  24.04.2004 - 01:33 | Son Güncelleme:

  Bir ABD vatandaşı, "Bilgi edinme hakkı" çerçevesinde mahkeme kanalıyla ölen ABD'li askerlerin tabut fotoğraflarını alıp internette yayınladı.

  Bir ABD vatandaşının, Irak’ta ölen ABD askerlerinin tabut fotoğraflarını bilgi edinme hakkı çerçevesinde mahkeme kararıyla Hava Kuvvetleri’nden alıp internette yayınlaması olay yarattı. Yastaki ailelerin mahremiyetini gerekçe göstererek 1991’den beri tabut resimlerine yayın yasağı uygulayan Pentagon derhal devreye girdi ve bundan böyle medyaya tabut fotoğrafı verilmeyeceğini açıkladı.

  IRAK’ta ölen Amerikan askerlerinin tabutlarını gösteren ve internet siteleriyle Seattle Times gazetesinde yer alan fotoğraflardan son derece rahatsız olan Pentagon, medyaya foto servisini yasakladı. Pentagon bu kararına gerekçe olarak, yastaki ailelerin bu yöndeki isteklerini gösterdi.

  ABD’de gündemin ilk sırasına ve neredeyse tüm gazetelerin manşetine oturan olay, şöyle meydana geldi:

  Haber alma ve ifade özgürlüğü savunucusu Russ Kick, ülkenin en büyük askeri morgunun bulunduğu Delaware’deki Dover hava üssüne gelen, Irak’ta ölen asker tabutlarının fotoğraflarını mahkeme aracılığıyla istedi. Hava üssü komutanlığı, önce bu isteği reddetti. Ancak Russ, temyize gidince, üs komutanlığı bu fotoğrafları vermeye razı oldu. Russ da üsten gelen 360 fotoğrafı geçtiğimiz hafta, ‘www.thememoryhole.org’ adresinde yayınladı.

  Fotoğrafların web sitesinde yayınlanması, Pentagon’u öfkeden deliye döndürdü. Derhal harekete geçerek devreye giren Pentagon, medyaya tabut fotoğrafı servisi yapılmasına yasak koyarken, acı kayıpları olan ailelerin talepleri doğrultusunda, mahremiyetlerine saygıyı yasak kararına gerekçe gösterdi.

  SAVAŞ HALİNDE İSTİSNA

  Pentagon sözcüsü James Turner da, ‘Savunma Bakanlığı’nın bu konudaki siyaseti bellidir. Bakanlık, 1991’deki Körfez Savaşı’ndan bu yana asker naaşlarının medya tarafından izlenmesini yasaklamaktadır’ diye konuştu.

  Pentagon, savaş durumunda haber ve görüntülere sansür koyabiliyor.

  Ancak Pentagon’un sansür kararının arkasında, Irak’ta verilen ve her geçen gün artan Amerikan kayıplarına, kamuoyunun olası tepkilerini kontrol etme arzusunun yattığı ifade ediliyor.

  Ancak yine de, savaş karşıtlarının Bush yönetiminin medya yasağı siyasetine karşı sesleri giderek yükseliyor. Zaman zaman, Dover’deki hava üssünün önünde toplanan savaş karşıtları, ABD Başkanı George Bush’un Irak politikasını şiddetle protesto ederken, bu siyasetin Amerikan kayıplarının kamuoyu üzerindeki etkilerini azaltmaya yönelik olduğu görüşünü savunuyor.

  Sansür kararıyla birlikte, savaş karşıtları, Irak’ta verilen kayıpların tam sayısını öğrenmenin de artık zorlaşacağına dikkat çekiyorlar.

  Gizli fotoğraf çekenler işten atıldı

  PENTAGON’u son derece rahatsız eden tabut fotoğraflarının bazıları da izinsiz olarak Seattle Times gazetesinde geçtiğimiz Pazar günü yer aldı.

  ABD ordusunun kargo şirketlerinden birinde çalışan Tami Silicio adlı işçi, Kuveyt’teki Hava Kuvvetleri’ne ait bir kargo uçağı içinde gizlice Amerikan bayrağına sarılı 20 kadar tabutu fotoğraflayıp, Seattle’deki arkadaşına postaladı. Arkadaşı da fotoğrafları Seattle Times gazetesine sattı. Olayın ortaya çıkması üzerine, ordu, Tami Silicio ile kocasını işten attı.

  Bilgi edinme yasası bizde de bugün yürürlüğe giriyor

  TÜRKİYE’de de bilgi edinme hakkı yasası, bugün yürürlüğe giriyor. Yasa, yargı denetimi dışında kalan idari işlemlerden, kişinin çalışma hayatı ve meslek onurunu etkileyecek nitelikte olanların da bilgi edinme kapsamına alınmasını öngörüyor. Buna göre, yargı denetimi dışında kalan Yüksek Askeri Şura, Cumhurbaşkanlığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararları da yasa kapsamında olacak. Sivil ve askeri istihbarat birimlerinin görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi veya belgeler de, ‘kişinin çalışma hayatı veya mesleki onurunu etkileyecek nitelikte’ ise yasa kapsamında değerlendirilecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı