Gündem Haberleri

  Pentagon: Bombardıman yakında sona erecek

  Hürriyet Haber
  15.01.2002 - 11:40 | Son Güncelleme:

  Pentagon, Afganistan`ın doğusundaki Zavar Kili bölgesine yönelik Amerikan ağır bombardıman uçaklarınca sürdürülen bombardımanın yakında sona ereceğini bildirdi.

  Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Stufflebeem, bu bölgeye yönelik bombardımanların, El Kaide militanlarının mağara tünellerinden yenidenyararlanmalarını, militanların buraya geri dönmelerini engellemek ve bölgede bulunan 50 kadar mağaranın girişlerini kapatmak amacını taşıdığını belirtti.

  Tuğamiral Stufflebeem, kendilerine gelen raporlardan amaçlarına ulaştıklarının anlaşıldığını ve bu operasyonların sonuna geldiklerini kaydederek, ``Emin değilim, ancak bombardımanlar bugün veya yarın sonaerebilir`` dedi.

  Stufflebeem, Tora Bora ve Zavar Kili bölgesindeki operasyonların ardından Amerikan ve Afgan birliklerinin ``başka mağaraları`` hedefleyeceğini söyledi. Tuğamiral, bu konu hakkında bir bilgi vermedi.

  KAÇIRILDIĞI SANILAN AMERİKALININ AKIBETİ ARAŞTIRILIYOR
     
  Afganistan`da bir Amerikan vatandaşının kaçırıldığı ve rehin tutulduğuna ilişkin haberler araştırılıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Eliza Koch, Amerikalı yetkililerin, kaçırıldığı sanılan kişinin eşi ve İslamabad`daki ABD Büyükelçiliği ile temas halinde olduklarını, konuya ilişkin ellerinde fazla bilgi bulunmadığını söyledi. Amerikan yönetimi, terör tehditlerinin sürdüğünü belirterek,  vatandaşlarının Afganistan`a gitmemeleri yolundaki uyarısını yinelemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı