Gündem Haberleri

  Penahi’den Cannes’a mektup

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  17.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İRAN’da cezaevinde tutulan muhalif yönetmen Cafer Penahi, Cannes Film Festivali’ne mektup göndererek kendisine destek veren sinemacılara ve sinemaseverlere teşekkür etti.
  Geçen yılki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında film çekmekte olduğu iddiasıyla 1 Mart’tan beri tutuklu bulunan 49 yaşındaki Penahi, Cannes’da bir gösterim sırasında okunan mektubunda şöyle dedi: “Masumum. İran rejimine karşı herhangi bir film yapmadım. Tehdit yoluyla itiraf da imzalamayacağım. Evin cezaevindeki dar ve karanlık hücremden sıcak selamlar yolluyorum. Eşime, çocuklarıma ve beni ziyarete gelen, özgür kalmam için çalışan herkese teşekkürler.”

  ‘En İyi Yönetmen’ Haliç’ ten

  HALİÇ Üniversitesi Nisan ayında Çek Cumhuriyeti’nin, Brno kentinde, Janacek Müzik ve Gösterim Sanatları Akademisi, Tiyatro Fakültesi’nin bu yıl yirmincisini düzenlediği, uluslararası tiyatro okulları buluşmasında en iyi yönetmen ödülünü kazandı.
  Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Özer Arslan’ın yazıp yönettiği “Eksik” adlı oyunla ödül alan öğrenciler, Janacek Akademisi’nin “Yönetmenlik” diplomasının da sahibi oldu.
  Projenin koordinatörü Öğretim Görevlisi Hasan Şahintürk ve oyunun yazarı Özer Arslan, festivalin bu yıl Avrupa’da yapılan en önemli tiyatro okulları buluşması olduğunu belirterek, 15 ülkeden festivale katılyan 18 projenin 65 ülkenin başvurusu içinden seçildiğini kaydettiler. ‘Eksik’ adlı oyunda, özetle, ‘toplumsal atalet’ işleniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı