GeriGündem Pekin ne Vietnam’dan ne de ABD’den çekiniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pekin ne Vietnam’dan ne de ABD’den çekiniyor

Pekin ne Vietnam’dan ne de ABD’den çekiniyor
refid:18084871 ilişkili resim dosyası

Çin’in Economic Observer gazetesinde Zhang Guoqing imzasıyla yer alan makalede, Pekin’in Güney Çin Denizi’nde yaşanan gerginlik nedeniyle karşısına aldığı Hanoi ve Washington’dan hiç çekinmediği ifade edildi.

Guoqing yazısında, Washington’ın “fil gibi” Çin ile “karınca büyüklüğündeki” Vietnam arasında yaşanan gerginlikte Washington’un yer almaya çalışmasının “sadece kendi kaderine veya Yahudi çıkar gruplarına inancıyla” açıklanabileceğini belirtti.

 

Yazının detayları şöyle:

 

Son aylarda Güney Çin Denizi’nde yaşanan gerginlik arttı. Çin’in, Vietnam’dan bölgede petrol keşfi yapmamasını talep etmesinin ardından, Vietnam tartışmalı sularda donanma tatbikatı düzenledi.

 

Birçokları, ABD’nin desteğini aldığı için Vietnam’ın sert, yeni bir tavır takınmaya cüret etmeye mi çalıştığını düşünüyor. Peki ABD’nin desteğinden ne anlamlar çıkartabiliriz?

 

ABD’NİN AMAÇLARI

Birincisi, ABD bir çıkış yolu arıyor. Çünkü ekonomik toparlanmasının zarar görmesini istemediği bir dönemde, bu olaya doğrudan müdahale ederek Çin’i karşısına almak istemiyor. Diğer taraftan, Washington, Çin’i test etmek amacıyla Vietnam ve Filipinler için bilinçli bir illüzyon yaratıyor.

 

ABD’nin diğer amacı, Pekin’in Vietnam’a vereceği cevabı görmek. Karşılığında, Çin ile daha iyi baş edebileceğine ve nihayetinde Asya-Pasifik bölgesindeki konumunu güçlendireceğine inanıyor.

 

Ancak, kendi çıkarlarını güden ve nihai amacını takip eden bir ülke küçük ülkelerin çıkarlarına desteklemeye takılmaz. ABD’yi yakalayabilecek tek şey kendi kaderine veya Yahudi çıkar gruplarına olan inancı.

 

FİL İLE KARINCA

ABD’nin Vietnam’la yaşadığı durum Gürcistan’la yaşadıklarına benzetilebilir. Gürcistan Washington’un desteğini aldığına inanarak güçlü komşusu Rusya’yla gerginlik yaşamış, sonunda da akılsızlığının bedelini ödemişti.

 

En mantıklısı, büyük bir komşunuz olduğu zaman ihtiyatlı davranmanız ve iyi ilişkileri sürdürmek için en iyisini yapmanız. Bununla beraber, komşusu ve öğretmeninin değerini bilen çok az akıllı Vietnamlı var.

 

Vietnam, karşısındaki filin gerçekten öfkelenebileceğine yönelik korkularıyla yüzleşmek zorundayken, ABD müdahaleden fazlasıyla çekinecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle