Gündem Haberleri

  Peki ama kim vurdu

  Hürriyet Haber
  14.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanan Doktor Özlem Süoğlu'nun ifadesi üzerine tutuklanan Kenan Beyaz beraat etti. Ortada iki kurşun, bir yaralı var. Saldırgan yok.

  Özlem Süoğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Servisi Gastroentoloji Ünitesi'nde uzman doktor. Eşi de aynı hastanenin kulak burun boğaz servisinde çalışan Süoğlu'nun, 3 yaşında bir oğlu var. Ne kimseye borcu, ne de alacağı var. Birilerinden korkması için hiçbir nedeni yok.

  Geçen yıl 18 Eylül sabahı, Göztepe Tepegöz Sokak'ta, 35 yaşlarında esmer şahıs, 06.45'te aceleyle Tümiş Çıkmazı'na yürüdü. Sağ eli, pardösüsünün cebindeydi.

  İKİ KURŞUN

  İşe gitmek için evlerinden ayrılan Özlem Süoğlu, eşi ve üç yaşındaki oğulları Yiğit'in yanına yaklaştı. Doktor Özlem Süoğlu, oğlunu, otomobilin arka koltuğuna oturtmaya çalışırken peşpeşe iki patlama oldu. Pardösülü, esmer şahıs, elinde tabancayla kaçıyordu. Özlem Süoğlu, elini göğsüne atıp, ıslak sıcaklığı hissedince anladı vurulduğunu.

  Kızı ile damadını görmek için Tümiş Çıkmazı'na gelen albay emeklisi Bahri Durmaz, saldırıyı bir film gibi izledi. İlk şoku atlatınca, saldırganı kovalamaya başladı. Çıkmaz sokağın girişinde geri dönen saldırgan, silahını doğrulttuğu Durmaz'a, ‘‘Vururum’’ dedi. Çaresiz geri döndü emekli albay.

  Kurşunlardan biri, 31 yaşındaki Özlem Süoğlu'nun göğsüne, diğeri de otomobilin kapısına isabet etmişti. Ameliyattan çıktıktan sonra, saldırıyı kimin yapmış olabileceği soruldu Süoğlu'na. Eşi, bir süre önce Çocuk Servisi'ne yatırılan ve tedaviye cevap vermeyerek yaşamını yitiren bir hastanın yakınlarından gelen tehditleri hatırlattı.

  Arşivden, Mayıs ayında, Çocuk Sağlığı Gastroentoloji Servisi'nde gördüğü 13 günlük tedavinin ardından yaşamını yitiren 4 yaşındaki Ronahi Beyaz'ın kayıtları bulundu.

  ARŞİVDE CİNAYET ARAŞTIRMASI

  12 Nisan 1998 tarihinde, ablası ile birlikte gittiği kuaförde, saç boyası ağartmakta kullanılan 'Hidrojen Peroksit'i içmişti küçük Ronahi. Doktor Özlem Süoğlu'nun bulunduğu bir ekip tarafından yürütüldü tedavisi. Ronahi, tedavinin 13'üncü gününde, yaşamını yitirdi.

  Dedektiflere ifade veren doktor Özlem Süoğlu, Beyaz Ailesi'nin, bu ölümden, kendisi ni ve personeli sorumlu tuttuğunu, hatta kendisini ölümle tehdit ettiklerini söyledi.

  Ronahi Beyaz'ın üç yakını gözaltına alındı. Gebze ve Kartal'da marketler işleten babası Kenan Beyaz, polise teslim oldu. Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na çıkarılan Kenan Beyaz tutuklanırken, damadı Ruhat Karadeniz serbest kaldı. Özlem Süoğlu'na yapılan saldırıyı azmettirmekle suçlanan Kenan Beyaz hakkında, faili belli olmayan adam öldürmeye tam teşebbüse azmettirmek suçundan, 30 yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açıldı. Beyaz, üç ay hapis yattıktan sonra tahliye edildi. Doktor Süoğlu'nun, hakkındaki suçlamalarını geri aldığı Beyaz, 15 gün önce görülen üçüncü duruşmasında, delil yetersizliğinden beraat etti.

  Hastalarımın duaları beni kurtardı

  Mutlak bir ölümden dönen Doktor Özlem Süoğlu, kendisini, hastalarının dualarının kurtardığına inanıyor. Süoğlu, saldırı sonrası Kenan Beyaz ismini vermesinin gerekçesini şöyle açıklıyor:

  ‘‘Yasadışı örgüt ya da çete mensubu olsam, hayat kadını olsam, birine borcum ya da alacağım olsa, yolda yürürken tedirgin olurum. Beni kim niye vursun ki. Ancak bir hasta yakınından böyle bir saldırı gelebileceğini düşündüm. Aile, tedavi sırasında sürekli, 'Oğlumuza bir şey olursa hesabını sorarız' gibi tehditler savuruyordu. . Hala, saldırının o aileden geldiğine inanıyorum.’’

  Ben yapmadım vicdanım rahat

  Kendisine yöneltilen asılsız suçlamalar nedeniyle, 10 ayda çok büyük maddi ve manevi kayba uğradığını belirten Kenan Beyaz, adı Kürtçe 'Aydınlık' anlamına gelen oğlu Ronahi'nin ölümünü hálá kabullenemedi. Dört kız çocuğundan sonra dünyaya gelen oğlu, talihsiz bir kazadan sonra yaşamını yitiren Kenan Beyaz, ‘‘O ölmedi. Benim hálá 5 çocuğum var’’ diyor.

  Doktorun vurulması olayı ile ilgili olarak, vicdanının son derece rahat olduğunu söyleyen Beyaz, ‘‘Ailem çok geniş. Hepsi, törelerine bağlı insanlar. Oğlumun ölümü hepimizi perişan etti. Ailemin içinde, bilgim dışında böyle bir saldırıyı yapabilecek insanlar çıkabilir. Ailemden, bunu kimin yaptığını bilen biri varsa eğer, işkence bile yapsalar, 'Öldüreceğiz' deseler söyletemezler. Can verirler, sır vermezler. Töremiz böyledir. O kişi bunu, ölünceye kadar bir sır gibi saklar. Bu ifadeyi polise de verdim, mahkemeye de. Bildiğim tek şey, adaletin eninde sonunda yerini bulacağı’’ diyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı