Gündem Haberleri

  Pehlivanların bıyık savaşı

  Hürriyet Haber
  09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genç pehlivanlar, Osmanlı'dan bu yana özenle korunan ‘‘bıyıklı pehlivan’’ imajına son verdiler. Fransız işadamı Pierre Guerchon'un tiyatro projesi için bir araya gelen Türkiye'nin 10 ünlü pehlivanı, oyunun afişi için çektirdikleri toplu fotoğrafla güreş camiasında ‘‘bıyık’’ tartışması da başlattılar. Fotoğrafta yer alan 10 pehlivandan, yeni kuşak 6'sının bıyıksız olması, imaj değişikliği olarak değerlendirildi. Bugüne kadar pala bıyıklarıyla dikkat çeken yağlı güreşçilerin ilk kez tertemiz tıraşlı, bakımlı ve modern saç modelli görünümle ortaya çıkmaları güreş camiasında olumlu karşılandı.

  Şükrü Kazan, Mehmet Yılmaz, Savaş Yıldırım, Kadir Ergin, Mustafa Bayram ve Ekrem Yavuz, bıyıklı ağabeylerini eleştirmediklerini, ancak bir gün onların da bu değişimi yaşayacaklarını savundular. Bıyıksız genç pehlivanlar, boş vakitlerini bilgisayar kullanarak, İnternete girerek ve okuyarak değerlendirklerini belirttiler.

  Afiş fotoğrafında, geleneksel Türk pehlivanı görünümlerini koruyan Türk güreşinin ünlü isimleri Ahmet Taşçı, Cengiz Elbeye, Abdullah Ersoy ve Kenan Şimşek, bıyıklarından vazgeçmeyeceklerini, bıyığın Türklük ve gücün simgesi olduğunu savundu. Ünlü başpehlivanlar, gençlerle aralarında kuşak farkı olduğunu, bunu normal karşıladıklarını dile getirdiler.

  Paris'te ekim ayında Kırkpınar güreşlerinin tarihçesinin anlatılacağı tiyatro oyununda sahneye çıkacak 10 ünlü isim arasında yer alan yeni kuşak 6 pehlivan, bıyıklarını keserek imaj değişikliği yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı