Gündem Haberleri

  PÇDK’nın Süleymaniye bürosu kapatıldı

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)
  26.08.2006 - 17:50 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK’nın Irak’taki yasal partisi konumunda bulunduğu gerekçesiyle Türkiye'nin kapatılması için girişimlerde bulunduğu Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’nin (PÇDK) Süleymaniye’deki bürosu valilik kararıyla kapatıldı.

  PÇDK Başkanı Faik Gulpi, PKK doğrultusunda yayın yapan internet sitelerinde yaptığı açıklamada, Süleymaniye’deki bürolarının kapatılması ile ilgili kendilerine tebligat yapıldığını, bu kararın Türkiye’nin girişimleri sonucu alındığını ve kendilerine baskı uygulandığını öne sürdü. Gulpi, 50 gün önce Erbil’deki bürolarının kapatıldığını anlatırken, “Kapatma kararına gerekçe olarak PÇDK’nın büro açma izni olmaması gösterildi. Türkmen partileri de aynı durumda olduğu halde onlara böyle bir girişim yapılmıyor” dedi.

  Erbil Emniyet Müdürlüğü’nden PDÇK bürosunun 1.5 ay önce kapatılmasına ilişkin yapılan açıklamada, PÇDK bürosunun ‘terörist saldırı örgütleme' nedeniyle kapatıldığı açıklanmıştı. Açıklamada, güvenlik güçlerinin 2 Temmuz’da yapılan bir operasyon sonucunda bölgedeki olası terör saldırının önlendiği bildirildi. Güvenlik güçlerinin, Erbil’deki Şoreş Bölgesi İtfaiyesi’nde, gaz tankerleri altında iki el bombası buldukları, yapılan araştırma sonucunda bombaların itfaiye çalışanı ve aynı zamanda PÇDK üyesi Muhsin Taha Abdullah tarafından konulduğunun ortaya çıkarıldığı belirtilen açıklamada, gözaltına alınan Muhsin Taha’nın ifadesinde suçunu itiraf ettiği kaydedildi. Mahkemeye çıkartılan Muhsin Taha’nın, bombaları PÇDK Erbil Şubesi sorumlusu "doktor Ali" olarak tanınan Dılşad Ali Salih’den aldığını belirtmesi üzerine, hakimin PÇDK’nin Erbil şubesinin kapatılmasına ve binada araştırma yapılmasına karar verdiğin, hakimin kararı üzerine parti binasının kapatılıp içeride bulunanların gözaltına alındığı ve soruşturmanın surdürüldüğü dile getirildi. Mahalle arasında ve işlek bir cadde üzerinde bulunan itfaiye binasındaki gaz tankerlerinin patlatılması halinde, can ve mal kaybının çok büyük olabileceğini belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı