Gündem Haberleri

  Patriotlar İncirlik'te

  Hürriyet Haber
  21.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Körfez'deki gerginliğin yeniden tırmanması üzerine Türkiye'nin ABD'den istediği Patriot füzelerinin ilk bataryası dün Adana İncirlik Üssü'ne geldi. Irak'tan Türkiye'ye yapılabilecek olası bir füze saldırısına karşı getirilen füze bataryalarının kurulmasına bugün erkenden başlanacağı belirtildi.

  TÜRKİYE'nin Irak'ta tırmanan gerginlik çerçevesinde olası bir füze tehdidine karşı ABD'den istediği Patriot füzelerinin ilk bataryası Adana İncirlik Üssü’ne dün akşam saatlerinde ulaştı.

  Füze bataryaları ile birlikte 150 Amerikalı asker ve uzman da Amerikan Hava Kuvvetleri'ne bağlı C-5 kargo uçakları ile dün akşam saat 21.30'da İncirlik'e geldi. Geçen hafta sonu gelen ilk öncü ekibin ardından Amerika'nın İncirlik'teki Patriot programı da devreye girmiş oldu.

  Güvenlik nedeniyle alındı

  Füzelerin kurulmasına bugün erken saatlerde başlanacağı ve kısa süre içinde de harekat yeteneğine hazır hale getirileceği belirtildi.

  Füzelerin Türkiye'ye getirilmesine ait karar Ankara tarafından alınmış ve istek ABD'ye iletilmişti. Türkiye'nin talebine olumlu bakan ABD'nin son onayı ise Amerikan Savunma Bakanı William Cohen tarafından hafta sonu verilmişti. Kuzey Irak'ta İncirlik'ten kalkan uçakların kilitleme yapan radarlara füze atması ve Ramazan Bayramı'ndan sonra da ABD'nin Irak'a bir operasyon yapacağı söylentilerinin ardından Türkiye, güvenlik nedeniyle ABD'den Patriot istemişti.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı