Gündem Haberleri

  Patlayıcılara karşı broşürlü uyarı

  A.A
  02.07.2007 - 10:21 | Son Güncelleme:

  Tunceli Emniyet Müdürlüğü, vatandaşların patlayıcı madde ve şüpheli paketlere karşı duyarlı olmaları amacıyla broşür dağıttı.

  Şehrin bazı semtlerinde, bomba ve patlayıcı maddelere ilişkin bilgilerin yer aldığı broşürleri vatandaşlara dağıtan Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, patlayıcı madde ve şüpheli paket görülmesi halinde, hemen güvenlik birimlerine haber verilmesi konusunda vatandaşları uyardılar.
  Dağıtılan broşürlerde vatandaşlara ayrıca şu uyarılarda bulunuldu:

  “Her şüpheli paket, poşet ve benzeri cisimlerin bomba olabileceği değerlendirilmelidir. Bu tür şüpheli bir paket görüldüğünde, asla paniğe kapılmayınız. 'Bomba' diye bağırmayınız.

  Pakete dokunmayınız ve açıkta duran paketin ne tür bir patlayıcı düzeneğine sahip olduğu bilinmediğinden yakınında veya çevresinde sigara ile dolaşmayınız.

  Paketin üzerinden atlamayınız. Başkaların atlamasına izin vermeyiniz.

  Bomba veya şüpheli paket açık alanda ise etrafından en az 100 metre, kapalı alanda ise mümkün olduğunca uzaklaşılmalıdır.

  Çevrede fotoğraf çekenler var ise, çekmemeleri konusunda uyarınız. Bazı bomba düzenekleri fotosellidir ve flaş etkisi patlamaya sebep olabilir.

  Bombalama eylemine müdahale uzmanlık ve özel cihazlar gerektirdiğinden, polis olay yerine gelinceye kadar hiç kimse şüpheli paket veya bombaya yaklaşmamalıdır.

  Böyle bir durumla karşılaşıldığında 155 numaralı telefon hattını arayarak polise anında bilgi verilmesi gereklidir.”
  Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, hazırlanan broşürlerle vatandaşları bilgilendirmeyi amaçladıklarını belirterek, benzer uygulamaların devam edeceğini kaydettiler.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı