Gündem Haberleri

    Pastırma sıcakları ne zaman başlar?

    Hürriyet Haber
    10.10.2017 - 15:39 | Son Güncelleme:

    Pastırma sıcakları, sonbaharın kendisini hissettirmesiyle birlikte birçok kişi tarafından sorgulanmaya başlandı. Havanın birdenbire sıcaklığını arttırmasıyla ortaya çıkan pastırma sıcakları, araştırma konusu oldu. Peki, pastırma sıcakları ne zaman kendisini hissettirecek? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

    Pastırma sıcakları ya da diğer bir adıyla pastırma yazı, gerçekleşeceği dönem ile araştırılmaya başlandı. Sıcaklık düzeyinin birden bire artıp mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla ortaya çıkan pastırma sıcakları, merak edilmeye devam ediyor. Peki, pastırma sıcakları ne zaman meydana gelecek? İşte, o tarih hakkında detaylı bilgiler

    PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

    Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

    Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

    Pastırma yazı deyiminin ortaya çıkması, pastırmanın bu donemde hazirlanmasi sebebiyle olmuştur. Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakın ve sıcak olması sebebi ile; pastırmanin en ideal şekilde kuruması bu donemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" (Indian summer) gibi adlar alır.

    Etiketler: gündem
    Son Dakika Haberler
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı