Gündem Haberleri

  Paşa'ya dönüş

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Namuslular da, en az namuzsuzlar kadar cesur olmadıkça, o ülke kurtulamaz’ sözleriyle, bütçe ve af yasası görüşmelerinde sıkça gündeme gelen 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü anma törenine ilgi büyüktü. Geçmişte en ağır eleştirileri aldığı MHP ile siyasi rakibi Adnan Menderes'e sahip çıkan DYP bile törene temsilci gönderdi.

  Bütçe ve af yasalarının geçen hafta TBMM'de tamamlanan görüşmelerinde, ‘‘Namuslular da, en az namuzsuzlar kadar cesur olmadıkça, o ülke kurtulamaz’’ sözüyle sık sık gündeme gelen 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 27'nci yıldönümünde ilk kez bütün kesimlerin bir araya geldiği bir törenle anıldı.

  MHP BİLE

  İnönü için dün Anıtkabir'deki mozalesi başında yapılan devlet törenine, geçmişte İnönü'ye en ağır eleştiriler getiren MHP ilk kez temsilci gönderdi. MHP ile birlikte, İnönü'nün en büyük siyasi rekibi olan Adnan Menderes'e sahip çıkan ve geçmişte İnönü'ye dönük suçlamalarda bulunan DYP de anma töreninde hazır bulundu. Cumhurbaşkanı'nı temsilen İnönü'nün mozolesine çelengi Başdanışman Nezihi Çakar koyarken, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu ise aile dostu olarak törende bulundu.

  3 TÖREN

  İnönü için dün Anıtkabir'de Devlet, Atatürkçü Düşünce Derneği ve CHP etkinliği olmak üzere üç ayrı anma töreni düzenlendi. Anma törenlerinin ilki resmi devlet töreni oldu. Bu törene Genelkurmay Başkanlığı her yıl olduğu gibi 2'nci Başkan düzeyinde temsil edildi. Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile birlikte çok sayıda generalin de törene katılması dikkat çekti. Devlet Protokolü törende üst düzeyde temsil edilirken, vatandaşlar da İsmet Paşa'yı anma törenine büyük ilgi gösterdi. Sabah düzenlenen resmi törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i temsilen Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Emekli Orgeneral Nezihi Çakar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, hükümeti temsilen Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Danıştay Başkanı Nuri Alan katıldı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu da aile dostu olarak törende hazır bulundu.

  ANAP YOKTU

  Törende en dikkat çeken ise MHP ve DYP'nin de temsilci göndermesiydi. İnönü'ye dönük geçmişteki eleştirileriyle anımsanan MHP'yi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, DYP'yi ise Ankara Milletvekili Saffet Arıkan Bedük temsil etti. DSP'yi ise İstanbul Milletvekili Ziya Aktaş temsil ederken ANAP'tan temsilci bulunmaması dikkat çekti. Eski Başbakan Yardımcısı, eski SHP Genel Başkanı, İnönü'nün oğlu Erdal İnönü Ankara dışında olduğu için törene gelmezken, İnönü Ailesi'ni, İnönü'nün büyük oğlu Ömer İnönü ve kızı Özden Toker temsil etti.

  Namusluların Milli Şef’i

  İsmet Paşa, son yıllarda yolsuzlukların doruğa çıkması üzerine ‘‘Bir ülkede namuslular da, en az namuzsuzlar kadar cesur olmadıkça, o ülke kurtulmaz’’ sözüyle sık sık gündeme geldi. Son olarak TBMM'deki Af Yasası ve bütçe görüşmelerinde, çok sayıda milletvekili İnönü'nün bu sözünü söyleyerek, yolsuzlukların üzerine cesur adımlarla gidilmesi için hükümete telkinde bulundu. Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk'ün silah arkadaşı, Lozan Barış Antlaşması'nın mimarı ve Türkiye'ye çok partili demokrasiyi getiren Milli Şef sıfatları, İsmet Paşa'nın ilk akla gelen nitelikleri. Milli Şef, bu kez de yolsuzluklara karşı bayrak haline gelmeye başladı.

  Askerinden siyasetçisine

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 27. yıldönümünde kabri başında düzenlenen resmi törenle anıldı. Törene geçmiş yıllardakinden daha geniş bir katılım oldu. Askerler, politikacılar İnönü'nün büyük oğlu Ömer İnönü ve kızı Özden Toker'e eşlik ettiler. Anıtkabir'deki törende, ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Emekli Orgeneral Nezihi Çakar, Atatürk'ün kabrine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

  Sezer: Gönül borcumuz var

  2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ölüm yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bir anma mesajı yayınladı. Sezer, İnönü'nün çocuklarına gönderdiği telgrafında, ‘‘İsmet İnönü'yü gönül borcu içinde saygı ve rahmetle’’ andığını belirtti. Sezer, ‘‘Ülkemizin çağdaş bir kimlik kazanarak gelişmesinde yadsınamaz katkıları bulunan İsmet İnönü, kararları, düşünceleri ve ilkeli çalışmaları ile Türk Devrimi'nin başarıya ulaşmasında etkin bir rol oynamıştır. Türk Ulusu, İsmet İnönü'nün değerli hizmetlerini ve saygın kişiliğini her zaman şükranla anacaktır’’ dedi.

  Ecevit: Minnet ve saygılarımla

  Başbakan Bülent Ecevit ise yayınladığı mesajda, İsmet İnönü'nün Atatürk'le birlikte, bağımsızlık mücadelesi ve Cumhuriyet'in kuruluşuna öncülük ettiğini söyledi. Ecevit, ‘‘Lozan Antlaşması'ndaki başarısı ile diplomasi tarihinde müstesna bir yer edinmiştir. Halkımızı demokrasinin nimetlerine kavuşturmuştur. Laikliğin sağlam temellere dayanmasını sağlamıştır. O'nun ulusumuza üstün hizmetleri her zaman şükranla anılacaktır. Ölümünün 27'nci yıldönümünde bu büyük insanı minnet duygusu ve Allah'tan rahmet dileğiyle, yürekten saygıyla anıyorum’’ dedi.

  CHP özel andı

  İnönü, 27. ölüm yıldönümünde şaşırtan bir ilgiyle anıldı

  İsmet Paşa'nın Atatürk'den sonra uzun yıllar Genel Başkanlığını yaptığı CHP, ayrı bir anma töreni düzenledi. CHP'liler Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında, resmi törenin ardından öğle saatlerinde Anıtkabir'e geldi. CHP'den 1000 kadar partili Anıtkabir'e akın etti. Baykal, önce Atatürk'ün, ardından da İnönü'nün mozolesine, üzerinde ‘‘CHP Genel Başkanı’’ yazan çelenkler koyarak saygı duruşunda bulundu. Havanın soğukluğuna aldırmayan CHP'liler, İsmet Paşa'yı anma toplantısına büyük ilgi gösterdiler. CHP Lideri Deniz Baykal, Anıtkabir'deki anma töreninin ardından CHP Genel Merkezi'nde ‘‘İsmet İnönü fotoğrafları sergisi’’ açtı. Vatandaşların ziyaretine açılan bu sergi, bir hafta süreyle açık kalacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı