Gündem Haberleri

  Paşalara sermaye yasağı

  Hürriyet Haber
  21.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İşçi Partisi, emekli generallerin özel sektörde çalışmalarını yasaklayan bir yasa önerisi hazırladı. Öneri, bu yasağa uymayanların emeklilik tazminatlarını süresiz olarak kaybetmelerini ve çalıştıkları süre içinde de ‘emekli general’ ünvanını kullanamamalarını öngörüyor.

  İşçi Partisi Başkanlık Kurulu üyesi eski Tabii Senatör ve emekli asker Suphi Karaman, generallere özel sektörde çalışma yasağı getirilmesini önerdi. Karaman, bu konuda bir yasa önerisi hazırladı. Eski asker Karaman'ın dün açıklanan yasa önerisinde, ‘TSK’den general rütbesiyle emekliye ayrılmış olan subaylar, maaşlı veya ücretli olarak, kadrolu veya danışman sıfatıyla hiçbir biçimde özel sermaye kesiminde ve diğer özel kurum ve kuruluşlarda çalışamazlar. Dernekler bu hükmün dışındadır' denildi. Halen özel sektörde görev yapan generallerin de önerinin yasalaşması halinde üç ay içinde bu görevlerinden ayrılmaları öngörülüyor.

  Karaman, dün düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Benim memurum işini bilir' tekerlemesini ‘Emekli generaller çıkarını bilir' söylencesine dönüştürmek isteyenlerin toplumsal değer yargısında yapacakları yıkım kuşkusuz çok büyük olacaktır’’ dedi.

  ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞSINLAR

  Suphi Karaman, şöyle devam etti:

  ‘‘Kurtuluş Savaşı komutanlarından bir kısmının emekli olduktan sonra geçinebilmek için tercümeler yaptıkları kitaplarda yer almıştır. 27 Mayıs 1960 Devrimi'ni gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi üyelerinden hiçbirisi, emekli olduktan sonra değil özel sektörde veya sermayenin hizmetinde, KİT'lerin yönetim kurullarında bile görev almamışlardır. Kamuya hizmet verecek yaşta emekliye ayrılan generallerin, TSK'da kazandıkları bilgi ve birikimi kamu hizmetlerinde değerlendirmelerinin koşulları yaratılabilir. Emekli generaller TSK'yla ilişkili çeşitli kamu kurumlarında, kamuya ait üniversitelerde, akademilerde, araştırma kuruluşlarında çalışarak hizmetlerini sürdürebilirler. Ancak özel sektörde görev almaları kendilerine de, böyle görev almamış silah arkadaşlarına da, kamuya da olumsuz görünümler verecektir.’’  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı