Gündem Haberleri

  Parti Sav’a ‘beylik’ Tekin’e

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
  21.05.2010 - 00:23 | Son Güncelleme:

  Yarın başlayacak CHP Kurultayı’na doğru, kulislerde şöyle bir yürüyüşe çıktık. Şimdi gözler Parti Meclisi’nin nasıl oluşacağı üzerinde.

  ‘Önder Sav ne yapacak?’, ‘Gürsel Tekin hangi görevi üstlenecek?’, ‘Partide değişim olacak mı?’ gibi sorular da can alıcı. Bu kulis yürüyüşünde, Deniz Baykal’ın avukatlarının kaset konusundaki açıklamalarına rağmen durumun değişmeyeceği göründüğünden, yaşanacak gelişmelere ışık tutmaya çalışacağız.
  ‘İstanbul Beyi’ kalacak

  Öncelikle yerel seçimlerden bu yana Kılıçdaroğlu ile birlikte anılan İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin sorusuna bakalım. Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilk destek, CHP Genel Sekreteri Önder Sav’a yakınlığı ile bilinen Ankara İl Başkanı’ndan geldi. Oysa ilk desteğin Tekin’den gelmesi bekleniyordu. Tekin, İstanbul’da ilçe başkanları ile yaptığı toplantıda alınan “Kılıçdaroğlu’na destek kararı”nı orada açıklamak yerine, “Ankara’ya gidince açıklayacağım” dedi. Ankara’ya geldiğinde de bunu hemen yapmadı. Ardından il başkanları bildirisi yayınlandı; bildiriye ilk imza atanlar arasında da adı yoktu. O nedenle kulislerde Tekin’in merkezde görev almayacağı belirtiliyor. Kılıçdaroğlu, Tekin’in görevini sürdürmesinden, “İstanbul Beyi” olarak kalmasından yana.

  Önder Sav, partideki etkinliğini sürdürecek. Ancak, Kılıçdaroğlu’nun etkisinin olmayacağını söylemek mümkün değil; aksine. Sadece Kılıçdaroğlu’nun bu konuya farklı baktığını görmeli. Sistem kurulduktan sonra ise CHP’de kimin nerede oturduğu o kadar önemsenmeyecek.
  Yeni isimler göreceğiz

  Bu kurultayda CHP yönetiminde önemli değişim olacak. Gençleri, kadınları ve yeni isimleri göreceğiz. Çünkü Kılıçdaroğlu, toplumda bir güçlü yenileşme talebi olduğunun farkında. Hedefi, toplumun sorunlarını bilen, yoksullukla işsizliği hiç gündemden düşürmeyen, onlara çözüm üreten bir kadro kurmak.

  Kılıçdaroğlu, parti yönetimini bu şekilde oluşturduktan sonra acilen “Büyük Anadolu Yürüyüşü”ne çıkacak. Mantığı da, “Biz yurttaşa gidip kedimizi anlatacağız, onların güvenini kazanacağız. Sonra görülecektir ki, her şey daha rahat yönetilir olacaktır” diye özetleyebiliriz.

  Kılıçdaroğlu’nun kurultayda vereceği çok mesaj var. Samimi, halkla ilişki kuran, güven vermeye çalışan bir konuşma planlanıyor.

  Son bir nokta: Kılıçdaroğlu’nun güncel konularla ilgili çıkışları olursa sürpriz görülmesin; ancak kurultayın sonrasını beklememiz gerek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı