Gündem Haberleri

  Parti olarak girmeniz riskli

  Serkan DEMİRTAŞ/ ANKARA
  31.01.2015 - 02:14 | Son Güncelleme:

  HDP’nin haziran ayında yapılacak genel seçimlere parti olarak katılma kararı, Çözüm Süreci’ni çok yakından takip eden Avrupa Birliği ülkelerinde kaygı yarattı.

  HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile önceki gün öğle yemeğinde bir araya gelen AB elçileri, genel olarak Çözüm Süreci’nin geldiği nokta ve HDP’nin seçimlere parti olarak girme kararı konusunda görüş alışverişinde bulundu ve sorular yönelttiler. 2 saat süren yemekte söz alan bazı büyükelçilerin, “Seçimlere parti olarak girme kararınız çok riskli. Anketlere göre, partinin yüzde 10 barajını geçmesi zor görünüyor. Çözüm Süreci’nin geleceği açısından, parlamentoda temsil edilmeniz büyük önem taşıyor. Bu hem HDP’nin meşrulaşması hem de sürecin akamate uğramaması için çok önemli. Barajın altında kalmanız halinde Kürt sorununun çözülmesi şansının azalacağından kaygılıyız” mesajını verdikleri öğrenildi.

  OY POTANSİYELİMİZ YÜZDE 14-15

  Edinilen bilgilere göre Demirtaş, büyükelçilere, HDP’nin yüzde 10 baraj sorunu olmadığını anlattı ve partinin oy potansiyelinin yüzde 14-15 civarında olduğunu kaydetti. Demirtaş, seçimlere parti olarak katılma nedenlerini ise şöyle sıraladı:
  - HDP’nin Türk siyasi bağlamında daha görünür olması ve kökleşebilmesi.
  - HDP’nin seçime katılmadığı bölgelerde diğer partilere avantaj sağlanmaması.
  - Sadece etnik kökenli politikaların Kürtlerin dilediği çözüme yetmeyecek olması.
  - Meclis’te temsil edilmeyen tüm azınlık gruplara, dezavantajlı gruplara ve sol kesimlere ulaşma hedefi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı