GeriGündem Parti kuruyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Parti kuruyor

FP’de Tayyip depremi

Yenilikçi kanadın gölge lideri Talip Erdoğan'ın faaliyetlerini ‘Parti kurup FP’yi bölecek' diye değerlendiren gelenekçi kanat ayağa kalktı. Tartışma il başkanları toplantısında su yüzüne çıktı. Kutan, ‘‘Tayyip partiye zarar veriyor eleştirileri’’ üzerine, kendisinden izahat isteyeceğini söyledi.

FP, ‘Tayyip Erdoğan parti kuruyor’ söylentileriyle çalkalanıyor. Yenilikçi kanadın gölge lideri Talip Erdoğan'ın faaliyetlerini ‘Parti kurup FP’yi bölecek' diye değerlendiren gelenekçi kanat ayağa kalktı.

Bu tartışma önceki gün Genel Başkan Recai Kutan'ın başkanlığında Ankara'da yapılan il başkanları toplantısında su yüzüne çıktı. Toplantıda, ‘Tayyip partiye zarar veriyor, yıpratıyor’ eleştirileri yükselince, Kutan bu hafta Erdoğan ile görüşüp kendisinden, ‘İzahat isteyeceğini’ açıkladı.

FP il başkanları toplantısında, yönetime yakınlığıyla tanınan bazı il başkanları, bir süredir yenilikçi kanadın lideri Abdullah Gül ile birlikte teşkilatları dolaşan Erdoğan'ın faaliyetlerinden yakındı. Erdoğan'ın parti yönetimini eleştirip yeni parti kurulması gerektiğine ilişkin sözlerine dikkat çeken il başkanları, ‘‘Tayyip Bey partiye zarar veriyor. Yıpratıyor. Bunlara mani olunması lazım’’ dediler.

GAZETEDEN OKUYORUM

Bu eleştiriler üzerine, Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan Grup Başkan Vekili Bülent Arınç, ‘‘Vallahi, billahi benim haberim yok. Ben de gazeteden okuyorum. Ne yapıyor bilemem’’ yanıtını verdi.

Ardından parti yönetiminin yenilikçi kanadı hedef alan örgüt tasfiyelerini eleştiren Arınç, ‘‘Tayyip Bey'in faaliyetlerinden rahatsızlık duyuluyorsa, kendisiyle konuşulması lazım. Eğer partiyi yıpratacak faaliyetleri varsa bu faaliyetlerin yapılmasına da yönetim olarak gerekçe oluşturulmaması lazım’’ dedi.

BÖLÜNME MESAJI

Arınç, parti yönetiminin bazı uygulamalarını eleştirirken, bölünme anlamında değerlendirilen önemli bir mesaj da verdi. Arınç, ‘‘Partinin kapatılması halinde, bugün bu partiyi oluşturan bazı insanların bir daha biraraya gelemeyeceği endişesi taşıyorum’’ dedi. Bu sürecin önlenebilmesi için parti içi demokrasinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Arınç, ‘‘İnsanların dışarda konuşmaması için, içerde konuşanların hain ilan edilmemesi gerekir’’ dedi.

Arınç, örgütlere yönelik operasyonları da ‘‘Fişleme’’ diye niteledi ve parti içinde birliği bozacak bu tür uygulamalara son verilmesi gerektiğini bildirdi.

Kutan da Erdoğan'ın faaliyetlerini, ‘‘Parti aleyhinde çalışıyor’’ diye yorumladı. Kutan, Erdoğan ile bu hafta görüşerek ‘izahat’ isteyeceğini söyledi.

Gül, Kutan’ı uyardı

Ankara'daki il başkanları toplantısında, yenilikçi kanadın lideri Abdullah Gül, parti yönetimi tasfiyeler konusunda sert bir dille uyararak, ‘‘Sakın ha GİK'te kendi aranızda toplanıp teşkilat fesihleriyle uğraşmayın. Bu hem partinin birliğini beraberliğini bozar. Hem de biz buna razı olmayız’’ dedi. Bu arada Gül'ün Abdullatif Şener ile birlikte FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı ziyaret ederek, yenilikçi il başkanlarını hedef alan tasfiyelerin drurdurulması konusunda uyardığı da öğrenildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle