Gündem Haberleri

  Parti kapatmayı zorlaştıran değişiklik Meclis'te

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi tarafından kapatma davası, bugün görüşülecek olan FP'yi kurtaracak Anayasa'nın 69, 86, 101 ve geçici 15. maddesinde değişiklik yapılmasını öngören 223 imzalı değişiklik önergesi, dün TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Anayasa Mahkemesi bir karara varmadan önce değişikliği gerçekleştirmeyi hedefleyen hükümetin de desteklediği öneri şu konuları düzenliyor:

  Partilerin kapatılmasının zorlaştırılması amacıyla Anayasa'nın 69. maddesindeki ‘‘Odak olma’’ konusu yeniden düzenleniyor.

  Milletvekili maaşlarının düzenlendiği 86. madde değişikliğiyle, daha önce defalarca veto edilen ‘‘Kıyak emeklilik’’ anayasal güvenceye kavuşturuluyor.

  Daha önce Meclis'te reddedilen 5+5 formülünün hayata geçirilmesi için de Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili 101. maddenin değiştirilmesi öngörülüyor.

  Öneri, geçici 15. maddenin son fıkrasının kaldırılmasını da içeriyor. Böylece 12 Eylül döneminde çıkarılan yasalar ve kararnamelerin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulabilecek.

  Ancak FP Grup Başkanvekili Yasin Hatipoğlu tarafından son dakikada TBMM Başkanlığı'na bir değişiklik önergesi daha verildi. Önergede ‘‘Parti hakkında, kuruluş belgelerinin İçişleri Bakanlığı'na tesliminden itibaren 30 gün geçtikten sonra devamı olduğu iddiasıyla kapatma davası açılamaz’’ hükmü yeralıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı