GeriGündem Parti devleti istiyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Parti devleti istiyorlar

Parti devleti istiyorlar

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “Yeni Anayasa değişikliğiyle Türkiye’ye parti devletini getirmek istiyorlar. Ne demek parti devleti? Eski Rusya, Romanya, Bulgaristan’ı düşünün. O rejimler yürümedi, demokrasiye evrildi” dedi. İstanbul’da muhtarlarla, işadamlarıyla ve STK’larla bir araya gelen Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN 4 ŞART

“Güçlü bir Türkiye’nin dört önemli ayağı var. Birinci ayağı tam demokrasi ve hukukun üstünlüğüdür. Yani herkesin düşüncesini açıklama ortamı varsa, ülkede demokrasi var demektir. Demokrasisi gelişmemiş hiçbir ülke itibar sahibi değildir; büyümemiş ve kalkınmamıştır.

İkinci ayak üretkenlik. Eğer üretirseniz güçlü olursunuz. Tüketen değil, üreten güçlü olur. 21. yüzyılda itibarı olan bir Türkiye katma değeri yüksek, ürün üreten ülkedir. Eğer bir ülkenin üniversiteleri bilgi üretmiyorsa, katma değeri yüksek ürün üretemez.

Güçlü ülkenin üçüncü temel ayağı ise güçlü bir sosyal devlettir. Herkesin iş, aş sahibi olduğu, belli bir gelir standardını yakaladığı bir Türkiye’dir.
Dördüncü ayak ise sürdürülebilirliktir. Bunları yaparsınız ama bir süre sonra bunları sürdüremeyebilirsiniz. Birisi gelir tıkar, demokrasiyi kısıtlar. Birisi gelir tıkar ve sizin mal varlığınıza el koyar. Eğer dört aşamayı hayata geçiremezsiniz, Türkiye, güçlü bir Türkiye olmayabilir.

KORKUDAN KONUŞULAMIYOR

Eğer bir ülkenin hapishaneleri doluysa ve yer yoksa, 10 kişilik koğuşlarda 50-60 kişi kalıyorsa, hangi demokrasiden, hangi insan haklarından söz edeceksiniz? Eğer bir ülkede 150’nin üstünde gazeteci hapiste ise o ülkede hangi özgürlükten bahsedeceksiniz?

MUHTARLARI TEHDİT EDİYORLAR

(Anayasa değişikliğiyle Türkiye’ye parti devletinin getirilmek istendiğini savunarak) Ne demek parti devleti? Eski Rusya, Romanya, Bulgaristan’ı düşünün. Buralarda komünist yönetimler vardı. Cumhurbaşkanı, bakanlar, herkes komünist partinin üyeleriydi. O rejimler yürümedi. Bütün o rejimler demokrasiye evrildi. Bu değişiklikle o rejimlerin benzerini getirmek istiyorlar. Getirdikleri modelde cumhurbaşkanı partisinin genel başkanı, bakanlar kendi partilerinin mensubu olacak. Valiler, kaymakamlar kimin için çalışacaklar. Kaymakamlar, muhtarları tehdit ediyorlar. Devletin değil, partinin kaymakamı, savcı da öyle.”

80 milyonu temsil edemez

SON günlerde bir tartışma var. Bir kişiye yetki veriyoruz. TBMM’yi feshedebiliyor. Deniyor ki fesih yetkisi yok. Var kardeşim var. Yeni modelde, hiçbir gerekçeye bakmaksızın arzu ettiği zaman ‘Seçime gidiyoruz’ diyebiliyor. 80 milyonun iradesini temsil eden TBMM’yi bir kişinin iradesiyle feshetmek doğru mudur? Bu anayasa değişikliği memleketin hangi sorununu çözüyor? Hiçbir sorunu çözmüyor. Deniliyor ki ‘Devlette çift başlılığı önleyecek.’ ‘Devlette çift başlılık var mı? Kaç cumhurbaşkanımız var? Kaç başbakanımız var? Herkes kendi görevini yapıyor mu? Yapıyor. Herkes kendi görevini yapıp bir başkasının görev alanına girmezse çift başlılık olmaz. Yeni modelde çift başlılık var. Cumhurbaşkanı, hem Cumhurbaşkanı hem partisinin genel başkanı olacak. Yani iki şapkası olacak. Oy verirken şu soruyu sormak zorundayız. Cumhurbaşkanı taraflı mı olmalı tarafsız mı olmalı? Tarafsız olursa 80 milyonu temsil eder. Peki partinin genel başkanı olunca, 80 milyonu temsil edemez, kendisine oy verenleri temsil eder. O zaman tarafsızlık bitiyor ve taraflı bir süreç başlıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle