Gündem Haberleri

  “Paro” adlı fok yavrusu Alzheimer'a iyi geliyor

  A.A
  16.02.2006 - 11:48 | Son Güncelleme:

  Japonların geliştirdiği “Paro” adlı peluş robot fok yavrusunun, Alzheimer gibi “nöro-dejeneratif” hastalıklara iyi geldiği bildirildi.

  Japon Ulusal Bilim ve Teknik Enstitüsü'nün geliştirdiği “terapi robotu”, bakteri üremesini engelleyen peluşla kaplı bir fok yavrusu. Alıcılar ve minik motorlarla donanmış robot, kullanıcısının dokunuşuna kımıldayarak veya göz kırparak canlı hayvan gibi tepki veriyor.

  Enstitü yetkililerine göre, Japonya'da ve başka ülkelerde huzurevleri ve hastanelerde yapılan deney ve gözlemler, beyinlerinde fonksiyon yetersizliği bulunan kimselerin tanıma (cognitif) yetilerinin, robotla temas ettikten sonra iyileştiğini gösteriyor.

  Yetkililer, Paro'nun zihinsel, fizyolojik ve ruhsal bakımdan hastalara yararlı olduğunun belirlendiğini söylediler.

  Fok yavrusu, özellikle yumuşaklık duygusu uyandırdığı için seçildi. Bir araştırmacı, “Kedi ya da köpeği de tercih edebilirdik, ama bu ev hayvanlarının nasıl davrandığı zaten bilindiği için herkes robota dokunmayla gerçek hayvana dokunma arasındaki farkı hissedecek ve ortaya çıkan sonuç farklı olacaktı. O nedenle çok az kimsenin tanıdığı foku seçtik” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı