Gündem Haberleri

  Parmak kıran AK Partili vekile 97 bin TL ceza

  CHA
  02.08.2015 - 16:25 | Son Güncelleme:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 8 Şubat 2012 tarihli oturumunda CHP'li Mahmut Tanal'ı darp ederek parmağını kıran AK Parti Erzurum milletvekili Muhyettin Aksak, 97 bin 659 TL para cezasına çarptırıldı.

  Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 8 Şubat 2012 tarihli oturumunda çıkan kavgada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ı darp ederek parmağını kıran Ak Parti Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak hakkında tüm yargılama giderleri ile birlikte 97 bin 659 TL tazminata karar verdi. Henüz borcunu ödemediği belirtilen Muhyettin Aksak'ın iki aracı hakkında da Ankara 24. İcra Dairesi tarafından yakalama kararı çıkartıldı.

  Mahmut Tanal, dava dilekçesinde, "Oturum sırasında Muhyettin Aksak'ın kendisinin üzerine yürüdüğünü, kravatını sıkarak boğmaya çalıştığını, gözlüğünün yere düşerek kırıldığını, bu esnada sağ el serçe parmağının kırıldığını, daha önce Muhyettin Aksak aleyhine Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2012/216 esas ve 2013/151 karar sayılı dosyası üzerinden kırılan gözlük için maddi ve ayrıca uğramış olduğu manevi zarar için tazminat davası açtığını ve bunun kısmen kabul edildiğini, Ankara Üniversitesi Adli Tıp Başkanlığının yüzde 2.1 oranında çalışma gücü kaybına uğradığı kanaatini bildirdiğini" ifade ederek 10 bin lira tazminat talep etti.

  Muhyettin Aksak ise savunmasında "Tanal'ın parmağının kırıldığına ilişkin soyut ve mesnetsiz iddialar dışında delil bulunmadığını, Ankara Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığının raporunu kabul etmediklerini ve bu konuda Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesinden rapor alınması gerekiğini" belirterek davanın reddine karar verilmesini talep etti.

  Mahmut Tanal'ın şikayetlerini kabul eden mahkeme, "Tanal'ın 57.229.70 lira sürekli iş göremezlik zararının bulunduğu, davacı tarafta meydana gelen zarardan davalı asilin TBK'nun 49 ve devam maddeleri gereğince sorumlu olduğu" bilirkişi raporuna göre karar verdiklerini ifade etti. Mahkeme, talep edilen 57.228.70 liranın 8 Şubat 2012 tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte davalı taraftan alınarak davacı tarafa verilmesine karar verdi.

  Etiketler: tbmm , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı