Gündem Haberleri

  Parmak izinden sahibini tanıyan bilgisayar

  A.A
  27.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Parmak izi tanıma sistemiyle çalışan dizüstü bilgisayarların, kullanıcılara ek güvenlik sağladığı bildirildi.

  Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan bilgilerinin güvenliği ve gizliliği için bugüne kadar kullanılan bilgisayarların şifreyle açılması yöntemi, yerini daha teknolojik ve güvenli yöntemlere bırakıyor.

  Hewlett Packard (HP) Görüntüleme ve Baskı Grubu Türkiye Müdürü Fikret Erguder, bayilerine yönelik bilgilendirme toplantısı için geldiği Adana'da firmanın dizüstü bilgisayar satışında Türkiye'de ikinci sırada yer aldığını ve ürünlerini sürekli olarak geliştirmek için HP'nin dünya çapında yılda 4 milyar dolar harcadığını söyledi.

  Erguder, yeni bir teknoloji olan ve parmak izinin elektronik olarak tanınması anlamına gelen Biyometrik Parmak İzi Okuyucu'yu dizüstü bilgisayarlarına adapte ederek, bu bilgisayarların güvenliğini artırmayı hedeflediklerini ifade etti.
  Biyometrik tanıma teknikleri arasında, yüz şekli, göz retinası, el geometrisi tanıma gibi teknikler bulunduğunu, ancak en ucuz ve etkili yöntemin parmak izi tanıma olduğunu kaydeden Erguder, insanların yüzlerce yıldır kimlik ve imza yerine kullandıkları parmak izlerinin, dijital teknoloji ile buluştuğunu söyledi.

  ŞİFRELER DEMODE OLDU

  Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en büyük problemleri arasında, çalınması ya da izinsiz kullanılmasıyla özel ve gizli bilgilerine ulaşılabilmesi olduğunu kaydeden Erguder, şunları ifade etti:

  “Bugüne kadar bilgileri gizlemenin yolu şifrelemekti. Ancak, şifreler de çalınabilmekte ya da bazı metotlarla, deneme-yanılma yöntemiyle belirlenebilmekte. Ayrıca bir başka dezavantajı da şifrelerin unutulabilmesi. Ancak, parmak izi tanıma sisteminde böyle durumlar söz konusu değil. Parmak izi tanıma sitemini geçebilmenin tek yolu, gerçek sahibinin sistemi kullanması.

  Sistemde, bilgisayar sahibi parmak izini bir kez tanıttıktan sonra, bilgisayarın üzerinde bulunan alıcıya parmağını bastırarak parmak izini okutuyor ve bilgisayar açılıyor.”

  Erguder, kullanıcıların, sağladığı güvenlik ve pratik olması nedeniyle bu modellere rağbet ettiğini, genellikle üst modellerde bulunan bu sistemin, yakın gelecekte yaygınlaşacağını söyledi.

  Erguder, gelecekte, bağlı olduğu cihazı tanımlı kullanıcılardan başkasının kullanmasına izin vermeyen parmak izi sistemlerinin artacağına dikkati çekerek, “Bu teknolojinin ATM'lerde ve mağazalardaki alışverişlere kadar pek çok alanda kullanılması için çalışmalar yürütülüyor. Parmak izi ve benzeri biyometrik tanıma teknolojileri gelecekte hayatımızın bir parçası haline gelecek” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı