Gündem Haberleri

  Parmağı kopan hastaya yanlış parmak verilmiş

  Serkan KILINÇ/TRABZON, (DHA)
  01.12.2009 - 21:53 | Son Güncelleme:

  TRABZON'da, iki parmağı kopan ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından parmakların dikilmesi için İstanbul'a giden bir kişiye başka kişiye ait parmakların verildiği ortaya çıktı.

  Olay, Trabzon'un Çarşıbaşı İlçesi'nde, 30 Kasım 2009 tarihinde meydana geldi. İlçede, bir fabrikada çalışan Hasan Arslan, elini un makinesine kaptırınca, sağ elinin serçe ve yüzük parmağı koptu. Ambulansla gönderildiği KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde ilk müdahalesi yapılan Arslan, parmaklar burada dikilemeyeceğinin bildirilmesi üzerine, yaptığı bazı görüşmelerin ardından buz içine konulmuş parmak parçalarını alarak İstanbul'a gitti.

  Ancak burada hastaneye giden Hasan Arslan'a verilen parmakların kendi parmakları olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine yapılan görüşmeler sonrasında parmakların, bir başka hastanın kopan parmaklarıyla karıştığı anlaşıldı. İstanbul'a gönderilen parmaklar Trabzon'a, KTÜ Tıp Fakültesi'ndeki parmaklar da İstanbul'a gönderildi. Parmakların gelmesinin ardından hemen ameliyata alınan Arslan'ın her iki parmağının da yerine dikildiği öğrenildi.

  SORUŞTURMA BAŞLATILDI

  Olayla ilgili olarak DHA muhabirine bir açıklama yapan KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “O gün, iki hastanın parmak kopma vak'ası için bize başvuruda bulunuldu. Ancak hastalardan birinin parmağının yerine dikilmesinin mümkün olmadığı söylendi. Bunun üzerine hasta parmağını İstanbul'da diktireceğini söyleyerek kopuk parmakları istedi. Ancak bu hastaya diğer hastanın, dikilmesi mümkün olmayan kopuk parmakları verilmiş. Daha sonra hata düzeltildi. Bu olayla ilgili ön inceleme yaptırdım ve soruşturma başlattık” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı