Gündem Haberleri

  Parkta içki içene 124 YTL ceza

  Belma ALTUNCU/İSTANBUL, (DHA)
  19.01.2006 - 18:17 | Son Güncelleme:

  Üsküdar Belediyesi, parkta alkol alan iki kişiye 124 YTL para cezası verdi.

  İstanbul’daki ilk ‘kırmızı sokak’ uygulaması olan içkili yerleri sınırlayan düzenleme Üsküdar Belediyesi tarafından yapıldı. Meclis kararıyla Üsküdar’da pek çok alkol ruhsatlı işletmenin bulunduğu yerler bölge dışına çıkarılırken, çoğunluğu yalı ve park olan bölgeler içkili bölge olarak seçildi. Karar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından veto edildi.

  ‘Kırmızı sokak’ düzenlemesiyle tartışma yaratan Üsküdar Belediyesi’nin encümen kararıyla parkta alkol alanlara a da para cezası kestiği belirtildi. Üsküdar Paşalimanı Parkı içinde arkadaşlarıyla beraber içki içen Ahmet Turan Aykul’a 124 YTL ceza verildi. Cezaya gerekçe olarak, ‘umuma mahsus yerlerde emir ve yasaklara uymayarak alkol alması’ gösterildi.

  Belediye encümeni 7 Temmuz tarihinde tarafından oybirliğiyle alınan karar, 1 ay önce Aykul’un eline geçti. Karara çok şaşıran Aykul para cezasını ödemedi. Emekli müzisyen olan Aykul ceza almasına ilişkin, “4 arkadaşımla beraber içki içkip, sohbet etmek amacıyla parkta oturduk. Ekipler geldi. ‘Burada içki içmek yasaktır’ diyerek kimliklerimizi aldılar. Yıllardır orada otururuz. Sonra da bu ceza geldi” dedi.

  Para cezasını ödeyemediği için belediyeye giderek borcun taksite bağlanmasını istediğini belirten Aykul, bu talebinin kabul görmediğini ifade etti. Yanında bulunan bir arkadaşına daha ceza kesildiğini kaydeden Aykul, “Daha önce böyle bir uygulama görmedim” diye konuştu.

  Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, kendilerinde böyle bir uygulama bulunmadığını söyleyerek, “İlk kez duydum, ayıplıyorum. Avrupa’da insanlar sokakta ellerinde bira şişeleriyle dolaşıyor. İstanbul’un dünya kenti yapılacağı söyleniyor.

  Orada içki içen bir turist de olabilirdi. Bu uygulama vatandaşı tecrit etmektir” dedi.

  Belediye Zabıta Talimatnamesi'nin 1/i maddesinde “Paşalimanı Caddesi, Paşalimanı Parkı içinde Ahmet Turan Aykul’un Belediye Zabıta Talimatnamesi'ndeki umuma mahsus yerlerde uyulması gereken emir ve yasaklara uymayarak alkol aldığı görüldüğünden 1608 sayılı yasanın 1'inci maddesi uyarınca takdiren, 124 YTL para cezası verilmesine oybirliği ile karar verildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı