Gündem Haberleri

Parklarda piknik terörü

Hürriyet Haber
30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hafta sonu piknikçilerin parklarda yarattığı tahribat çok büyük. Sulama ve elektrik tesisatının tahribatı belediyeye yılda 2-3 trilyon liraya mal oluyor. Belediye polisten yardım istiyor. Çünkü kendi güvenlik elemanları halktan dayak yiyor.

Şehrin parklarında özellikle hafta sonları bir piknik terörü esiyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün verdiği bilgiye göre, piknikçinin yeşil alana parkettiği araçlar sulama tesisatını tahrip ediyor. Piknikçiler elektrik tesisatını tahrip etmeyi de piknik eğlencesi sayıyor.

Sulama ve elektrik tesisatının onarımı için her yıl ihale yapılıyor. Böylece pikniğin belediyeye çıkardığı fatura yılda 2-3 trilyon lirayı buluyor.

Belediyenin çevrenin temiz tutulması için yerleştirdiği çöp kutuları da güvenlik gerekçesiyle emniyet güçleri tarafından kaldırılıyor.

Tek hedefiniz çöplerdir!

Piknik sezonu başladığı dönemde bir dokunanın bin ‘ah' işittiği Prof. Mustafa Öztürk, pazar gecesini pazartesiye bağlayan gece belediyenin bakım ve temizlik görevlilerine ‘‘Tek hedefiniz çöplerdir, ileri'' talimatı verilmesine rağmen çöp sorunu ile tam anlamıyla başa çıkamadıklarını söylüyor. Emirgán Korusu ve Yıldız Parkı gibi tarihi ve bitki örtüsü zenginliği açısından paha biçilmez parkların da aynı kaderi paylaştıklarını belirten Prof. Dr. Mustafa Öztürk, tek çözümün etkili bir güvenlik örgütü oluşturulmasından geçtiğini belirtiyor.

Uyaran dayak yiyor

Belediyenin sivil görevlilerinin uyarmaları halinde piknikçilerden dayak yediğini, özel giysili güvenlik görevlilerinin ise polisler tarafından karakola götürüldüğünü anlatan Prof. Dr. Mustafa Öztürk, ‘‘Bu durumda eli kolu bağlı kalıyoruz. Emniyet Müdürlüğü'nün desteği şart. Ancak resmi yardım talebimize yanıt alamadık'' diyor.

Prof. Dr. Mustafa Öztürk, İstanbullular'a yemek ve çaylarını evde hazırlayıp getirmelerini, piknik alanından ayrılırken de çöplerini yanlarında götürmelerini rica ediyor. Prof. Dr. Öztürk, İstanbul Valiliği'nden de parklarda sıcak yemeğin yasaklanmasını, ateş yakıp piknik tüpü kullananlar hakkında yasal işlem yapılmasını istiyor.

İstanbul'un park bahçe ve diğer yeşil alanlarının korunması ve bakımı için 2000 yılında mazot ve elektrik masrafı hariç yılda 40 trilyondan fazla bütçe ayırdıklarını belirten Prof. Dr. Mustafa Öztürk, harcanan bu paranın boşa gitmemesi her İstanbullu'ya sorumluluk düştüğünü vurguluyor.

Turist çöpünü atmadı

İstanbul'da Hollandalı bir turistin yediği mısırın koçanını atmak için 200-300 metre boyunca bir çöp kutusu aradığına tanık olduğunu anlatan Prof. Dr. Öztürk, aynı duyarlılığı İstanbullu'dan da bekliyor.

Seyir halindeki İstanbullular'ın gözünün gönlünün açılması için 12 kavşak ve iki otoyol çevresine dikilen ağaç, çalı ve çiçeklere trilyonlar harcanıyor. ‘‘İnsanların çimlere uzanıp, baharın tadını çıkarmasından daha güzel bir şey olamaz. Çime otursun ama ezmesin, tahrip etmesin'' diyen Prof. Dr. Öztürk, ‘‘Ama görüyorum ki lüks Mercedes'ten otoyola mendil, gazete, kola şişesi atılıyor. E-5'in çöplerini temizlemek için yılda 1 trilyon lira harcıyoruz. Bir hafta çöp toplamazsak, E-5'ten araba geçemez hale gelir. Lütfen, buna toplum olarak tepki göstermeye başlayalım'' diye herkesi İstanbul'u sahip çıkmaya çağırıyor.

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı