Gündem Haberleri

  Rıdvan Dilmen'e MHP, CHP, AK Parti ve HDP'den farklı tepkiler geldi...

  Hürriyet Haber
  17.12.2017 - 14:09 | Son Güncelleme:

  Ünlü futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen'in Cumhurbaşkanı Erdoğan için yaptığı 'parkasız Deniz Gezmiş' benzetmesine MHP lideri Devlet Bahçeli'den sert tepki gelmişti. Dilmen, Bahçeli'ye yanıt verdi. AK Partili Selçuk Özdağ, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve CHP PM üyesi ve Antalya milletvekili Devrim Kök'ten peş peşe açıklamalar geldi.

  BAHÇELİ TEPKİ GÖSTERDİ

  Bahçeli, eski futbolcu Rıdvan Dilmen'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik "parkasız Deniz Dezmiş" yorumuna ilişkin de açıklama yaparak, şunları söyledi:
  "Sayın basın mensupları aracılığıyla Türk milletiyle bir konuyu paylaşmak isterim. O da Habertürk'te yapılan 'Akılda Kalan' programında Türk
  sporunda önemli başarılar sağlamış olan bir sporcunun bir soru üzerinde yorum yaparken, bazı hatalar ve yanlışlıklar içerisine sürüklenmiş olduğunu ifade etmek istiyorum. Sahadaki şeytanlığını siyasete taşımasınlar. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına 'parkasız Deniz Gezmiş' ifadesi ne Türk milletine yakışır ne Cumhurbaşkanlığına yakışır ne de Cumhurbaşkanlığına yapılan bir yalakalığa yakışır. Şiddetle reddediyorum ve Türk milletinden özür dilemesini istiyorum. Cumhurbaşkanı, bir dönemin teröristinin özdeşi olarak takdim edilemez."

  AK PARTİLİ ÖZDAĞ TEPKİ GÖSTERDİ

  AK Parti Alaşehir İlçe Gençlik Kolları’nın kongresine AK Parti'nin ülkücü kökenli Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın Fenerbahçeli eski futbolcu Rıdvan Dilmen’i eleştirmesi damgasını vurdu. Dilmen’i Fenerbahçe’de oynarken hayranlıkla izlediğini belirten Milletvekili Özdağ, şöyle konuştu:

  "Milli Takım’daki başarılarıyla da gurur duydum. Elbette Türkiye’yi, sporu seviyor. Ama bir konuşmasında Recep Tayyip Erdoğan’ı görünce, ’Parkasız Deniz Gezmiş’i görüyorum, parkasız Deniz Gezmiş’e benzetiyorum’ dedi. Rıdvan kardeşim, ’Recep Tayyip Erdoğan’ı parkasız Deniz Gezmiş’e benzetiyorum’ demek Recep Tayyip Erdoğan’a iftiradır. Bir de benzetiyorum yani Deniz Gezmiş daha üstün, Recep Tayyip Erdoğan buna benziyor. Burada Rıdvan Dilmen boyundan büyük bir laf etmiş. Erdoğan sandıkla gelen adamdır. Deniz Gezmiş ve arkadaşları silahla gelmek istediler. Ellerinde silah, molotofkokteyli, bomba vardı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni işgal ettiler. Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde sadece beyaz oylar ve kalem vardı. Deniz Gezmiş, Amerikan emperyalizmine karşıymış, doğru. Recep Tayyip Erdoğan da emperyalizme karşı. Ama Deniz Gezmiş ve arkadaşları ’Kahrolsun Amerika’ derken, ’Yaşasın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ diyordu, ’Yaşasın Çin’ diyordu. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının elinde Türk bayrağı yoktu. Orak, çekiçli bayrak vardı.ÿ Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde ay yıldızlı bayrak var. Recep Tayyip Erdoğan her türlü emperyalizme karşı. Deniz Gezmiş ve arkadaşları ’go home’ yani ’Evine dön Amerika’ diyordu ama Rusya, Çin’e, Fidel Castro’ya ’Hoşgeldin’ diyorlardı. Yok öyle şey. Deniz Gezmiş ve arkadaşları Rusya’yı överken, oradaki Türkler zulüm görüyorlardı. Sen bunları biliyor musun Rıdvan? Öğren bakalım, öğrenmende fayda var. Diyor ki ben bir İşçi Partili babanın çocuğuydum. Kimin çocuğu olursan ol. Ama Recep Tayyip Erdoğan’ı Deniz Gezmiş’e benzetemezsin." Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk’ten sonra en büyük lider olduğunu söyleyen Milletvekili Özdağ, şöyle devam etti:

  "Erdoğan karizmatik, savaşçı son liderdir. Bundan sonra karizmatik liderler bitmiştir. Ne ABD,ÿne Rusya, biz tam bağımsız Türkiye istiyoruz. Ne Amerika, ne Rusya ne de Çin, her şey bağımsız Türkiye için. Sizlere bir hedef gösteriyorum, Alaşehir ile birlikte 17 ilçeyi ve Büyükşehir’i AK Partili yapıp, meydanda eş zamanlı harmandalı oynayalım"

  RIDVAN DİLMEN YANIT VERDİ

  Rıdvan Dilmen ise kişisel Instagram hesabından yaptığı açıklamada MHP lideri Bahçeli'ye yanıt sözlerle yanıt verdi:

  "MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin açıklamasını okudum. Özellikle son birkaç yıldır ülkemiz zor dönemden geçiyor. Partisinin bölünmesini göze almak pahasına vatansever duruşuna saygı duyduğum Sayın Bahçeli’nin açıklamasında; Sayın Cumhurbaşkanımızı bir teröriste benzettiğimi belirtip, aynı metin içerisinde benim Sayın Cumhurbaşkanımıza yalakalık yaptığımı düşünmesini anlamış değilim!"

  'BEN NE ŞEYTANIM NE YALAKAYIM'

  "Ben ne şeytanım, ne de yalakayım, 15 Ağustos 1962’de Nazilli’de doğmuş onurlu bir Türk vatandaşıyım. Benim dün akşam söylediklerimin altını üstünü çıkarıp, cımbızla çekilmiş cümlelerle beni suçlayıp, halkın önüne atmasını anlamış değilim! Yıllar önce Deniz Gezmiş’ in Filistin konusundaki mücadelesini, Sayın Cumhurbaşkanımızın İslam Ülkeleri adına büyük bir lider olarak siyasi platformdaki Filistin mücadelesine benzetmişimdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın; kapitalist, emperyalist, “egemen güçlere”, Amerika’ya, İsrail’e baş kaldırıp cesaretle mücadele ettiğini bilecek kadar okur yazarım. Benden kimse özür beklemesin, özür dilenecek bir davranışta bulunmadığım yayının tamamı izlediğinde anlaşılacaktır."

  TARTIŞMAYA HDP DE KATILDI

  Bu tartışmanın ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay'ın açıklaması HDP'nin twitter hesabından paylaşıldı. Kemalbay, "Bazıları Deniz Gezmişlerden yola çıkıp Erdoğan’ı “Parkasız Deniz Gezmiş” olarak niteliyor. Bu utanç verici yandaşlık arzusuna cevabımız şu: "Bugün Deniz Gezmiş yaşasaydı Selahattin Demirtaş’ın koğuşunda olurdu, cezaevinde olurdu. Bizler Denizlerden, Mahirlerden aldığımız devrimci geleneği, direnişi geleceğe taşıyacağız"

  CHP'DEN BAHÇELİ VE RIDVAN DİLMEN'E TEPKİ

  CHP Parti Meclis üyesi ve Antalya Milletvekili Devrim Kök ise bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeliyi Deniz Gezmiş üzerinden eleştirdi.Kök şu ifadeleri kullandı:

  "Televizyonda biri çıkıyor sözüm ona sporcu, eski futbolcu Cumhurbaşkanı için Parkasız Deniz Gezmiş diyor. Arkasında da mevcut Cumhurbaşkanının bir ’koltuk değneği’ var, siz ismini biliyorsunuz. Arkasından diyor ki "Çok ayıp seni kınıyorum, koca Cumhurbaşkanını bir dönemin terörine nasıl benzetirsin?’ diyor. Açıkça ilan ediyorum, CHP milletvekili olarak söylüyorum;’Deniz Gezmiş bizim namusumuz, onurumuzdur. Deniz Gezmiş halktır, devrimcidir, aydındır, bu coğrafyada emperyalizme karşı mücadele eden bir kahramandır. Onun için bizim kutsallarımıza dil uzatmayı bıraksınlar. Deniz Gezmiş'in parkasının altında gemicikler yok, villalar yok, dolarlar yok. Geçmişinde çok şerefli kısa ama onurlu bir hayat var. Deniz Gezmiş ismini silemezler.ÿ Teröriste bakmak istiyorlarsa bu memleketi inançlarına göre, yaşam biçimlere kültürlerine göre ayıranlara baksınlar. Hukuku bir kenara bırakıp, nerede bir yobaz varsa onları devletin en can alıcı noktalarına yerleştirenlere baksınlar. Deniz Gezmiş çok temizdir, onların ağzına falan yakışmaz. Biraz önce söylediğim şahıs var ya 80 öncesinde Türkiye'de onların neler yaptığını herkes iyi biliyor. Onun için Deniz Gezmiş'i ağzına alacak en son insanlardan biri de odur."

  Gol oldu RıdvanGol oldu Rıdvan

  RIDVAN DİLMEN NE DEMİŞTİ?

  Eski futbolcu ve futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen Habertürk televizyonunda katıldığı programda İşçi Partili bir babanın oğlu olduğunu vurgulamıştı. Dilmen, “Belki kafa yapacaklar. Ben Tayyip Erdoğan Bey'e baktığım zaman parkasız bir Deniz Gezmiş görüyorum, demokrat sol görüşlü bir insan olduğunu görüyorum. Deniz Gezmiş, Filistin’e gitmiş. Amerika’yla savaşıyor Deniz Gezmiş. Deniz Gezmiş de ‘kahrolsun emperyalizm’ diyordu, Erdoğan da emperyalistlerle mücadele ediyor. Bakın NATO’da iki kişiden düşman olarak bahsedildi, bir ulu önder, büyük Atatürk’ten bir de Recep Tayyip Erdoğan’dan” diye konuşmuştu. 

   

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (17.12.2017)-2İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı