Gündem Haberleri

  Paris ile yepyeni bir sayfa açıldı

  Arzu ÇAKIR MORIN/PARİS
  06.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile Fransa arasında bozulan ilişkiler, François Hollande’ın cumhurbaşkanlığıyla iyileşiyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün Paris’te, Fransız mevkidaşıyla görüştü. İkili ortak basın toplantısında “Yeni ve parlak bir sayfa” mesajı verdi.

  “Yeni bir dönem başlatma konusunda iyi niyetliyiz” diyen Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “Suriye için yaklaşımlarımız son derece yakın. Türkiye vazgeçilmez aktör olarak yanımızda” dedi.

  ‘Ahmet sıra sende’
  Fabius, konuşmasını bitirip Davutoğlu’na döndükten sonra “Ahmet sıra sende” diyerek sıcaklığı gösterdi. Davutoğlu, “Yepyeni bir dönem sergilemek üzere biraraya geldik. (Görüşme) Son derece dostane geçti. Enerjiden ulaştırmaya ve kültüre kadar çok geniş alanda ortak projeler geliştirmeye hazırız. 1992’den beri bir Fransız cumhurbaşkanı Türkiye’ye gelmedi. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve Başbakan’ın Hollande’ı Türkiye’ye davetini yineledim” dedi.

  İki yeni konsolosluk
  İptal edilen inkâr yasasına bağlı olarak Fransa için öngörülen yaptırımların kaldırıldığına ilişkin açıklamasını burada da yineleyen Davutoğlu, ayrıca Bordeaux ve Nantes kentlerinde Türk konsoloslukları açılmasını onayladığını belirtti.

  İnkâr yasası gündemden kalktı
  Fransa Dışişleri Bakanı, 1915 olaylarının soykırım olduğu iddiasını inkâr edenleri cezalandırmayı öngören yasa tasarısının bir daha gündeme gelmeyeceğinin de işaretlerini verdi. Fabius, “Bu konu artık yasa olarak gelemez. Çünkü yasayı Anayasa Konseyi iptal etti. Eğer aynı yolla gelirse, gene aynı sonuç alınır. Tarihsel bellek konusu hassas konu, Fransa bunu bilen bir ülke. Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri destekleyeceğiz. Tansiyonu düşürmek istiyoruz. Bu konuda da yeni bir döneme girmek istiyoruz. Tarihi konularda görüş alışverişlerinin daha da ileriye götürülmesini sağlamalıyız. Bizim isteğimiz, güçlüklerin üstesinden gelmek, iyi niyetle hareket etmek. Bu boş bir kelime değil, iyi niyet, izlemek istediğimiz yöntem olacak” diye konuştu.

  Üç yol var
  Davutoğlu ise bu sorunun çözümünde üç yol olduğunu vurgularken, “Eğer Fransa, Minsk Grubu’ndaki rolünden dolayı Türkiye-Ermenistan ilişkilerini yakınlaştırarak bu sorunu çözmek isterse buna hazırız. Eğer tarihçiler aracılığıyla bu konuyu görüşmek isterse buna da hazırız. Ama eğer bunu iç politika oyunları ile halkların acılarını suistimal etmek isterlerse işte bu konuda uzlaşmamız mümkün değil” ifadelerini kullandı.

  Beş başlık belirsiz
  Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini doğrudan ilgilendiren beş maddenin Fransa tarafından bloke edilmeye devam edilip edilmeyeceğine ilişkin olarak sorulan bir soruyu yanıtlayan Lauren Fabius, “Bu konuda çalışmalar başlatılmıştır. Ama önemli olan iyi niyettir. Müzakereler kendi yolunda sürecek, Fransa da bu sürece destek verecektir. Ancak sonunda nihai kararı halklar verecek. Fransa hükumeti bu dosyaları gözden geçirmektedir. Pozitif gündem ve iyi niyetimiz son derece önemlidir” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı