Gündem Haberleri

  Paris Belediyesi’ni kapma savaşı şimdiden başladı

  Erhun GEYİSİ/PARİS, (DHA)
  09.10.2007 - 17:23 | Son Güncelleme:

  FRANSA'da 2008 yılı mart ayında yapılacak yerel seçimler için geri sayım başladı.

  En büyük savaş, her zamanki gibi Paris için yaşanmaya başladı bile. Paris’in şimdiki belediye başkanı Bertrand Delanoe’nin yeniden adaylığını açıklamasının ardından, Sosyalist Parti’nin bu güçlü isminin karşısına kimin çıkacağı konusunda büyük tartışma yaşanıyor. Zira Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin geldiği Halkın Birliği Partisi’nden (UMP) daha önce adı açıklanan kadın aday Françoise de Panaflieu, birçok uzmana göre seçimi kazanma şansına kesinlikle sahip değil. İşte bu nedenle de bazı UMP kurmayları, medyaya yaptıkları konuşmalarda, Panaflieu’nün yetersizliğini açıkça dile getiriyorlar.

  Bu kurmaylar arasında, Paris’e talip olan bir başka isim, Bernard Debré bulunuyor. Debré, Nicolas Sarkozy’nin Panaflieu’yü tercih etmesi durumunda, Paris Plajı, kiralık bisiklet uygulaması, Paris Beyaz Gece gibi icraatları ile dünyaca ünlü bir isim haline gelen bugünkü Başkan Delanoe’nin, bir kez daha kesinkes galip geleceğini öne sürüyor.

  UMP’nin kadın adayı Françoise de Panaflieu’yse bu eleştirilere cevap vermeksizin kampanyasını başlattı bile. ‘Kazanan bir Paris için’ sloganıyla yola çıkan Panaflieu, kampanyaya adanan internet sitesinin yayınını başlatırken, afiş çalışmalarına da önümüzdeki günlerde başlayacak.

  Birçok uzman, eşcinsel kimliğiyle de tanınan bugünkü Başkan Delanoe’nin bu seçimleri hiçbir şekilde kazanmayacağını öne sürerken, Sarkozy’nin de tercihinin bu yönde olduğunu, zira Delanoe’nin Sosyalist Parti’nin başına gelmesi olasılığını böylece ortadan kaldırmayı planladığını söylüyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı