Gündem Haberleri

  Parçalarda kurşun izi yok

  Zeynep ŞAFAK/ANKARA
  06.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin düşürdüğü Türk uçağının kaç milde, nasıl vurulduğu Ankara’da hâlâ tartışma konusu.

  Üst düzey bir Türk yetkili, uçağın 12,6 milde vurulduğunu açıklarken, “Uçak radar kayıtlarına göre tam bu noktada düşüşe geçiyor. Mesafe uzak olduğundan uçaksavarla vurulmuş olamaz. Çıkarılan parçalarda kurşun izi de yok” dedi.

  ABD ve İngiltere, uçağın nerede vurulduğuna ilişkin kayıtları Ankara ile paylaşmazken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçen hafta, “Uçakla ilgili elimizde objektif veriler var ve bunları paylaşmaya hazırız” demişti. Yetkililer, Ankara- Moskova arasında iletişimin sürdüğünü, ancak Türkiye’nin Rusya’dan olaya ilişkin bir kayıt istemediğini söyledi. Türk yetkili, uçağın tüm parçalarının denizden çıkarılmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı’nın en kısa zamanda kamuoyunu da bilgilendireceğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

  DÜŞÜRÜLEN UÇAĞIMIZIN PARÇALARI / WEB TV

  İhlali hoş görmeyiz

  Bundan böyle Suriye’yle ilgili angajman kurallarımızın değiştiğini söyledik. Suriye’den yaklaşan her türlü askeri unsur tehdit olarak görülecektir. Bunun 3 unsuru var. Bunlar, angajman kurallarının değişmesi, yaklaşan Suriye güçlerinin gönderilmesi ve Türkiye’ye dönük saldırının cezasız kalmaması. Artık Türkiye sınırına herhangi bir Suriye askeri unsuru yaklaştığı zaman ani reaksiyon gücümüz hemen havalanıyor. En ufak bir ihlali hoş görmeyeceğiz.

  Esad’ın aleyhine

  Suriye’deki durum, Esad’ın lehine gelişmiyor. Bu gayet açık. Esad’ın kontrol ettiği şehir sayısı giderek azalıyor. Esad’a bağlı güçler oradan oraya savruluyor, hangi biriyle uğraşacaklarını şaşırmış vaziyetteler. Gördüğümüz manzara Halep ve Şam, Esad’ın son tutulduğu yerler. Halep saf değiştirebilir çünkü ağır silah kullanarak hâkimiyeti tutmaya çalışıyor. Şam’ın merkezinde belli ölçüde kontrolü var. Ama Şam’ın banliyölerinde kontrolü kaybetti.

  Destek sağlamalı

  Suriye’de asıl mücadeleyi yürüten insanlar yerel koordinasyon komiteleri. Bu insanlar diktatörlüğe karşı başkaldırdıkları için hedef haline getirilmişler, sürekli ateş altında yaşıyorlar. Örgütlenme yukarıdan aşağı değil, aşağıdan yukarı doğru. Hedefleri, Esad’ı yıkmak, diktatörlüğe son vermek ve demokratik bir sistem kurmak. Suriye Ulusal Konseyi’nin onlara lojistik destek sağlamalı ve asıl önemlisi devrimin sözcülüğünü yapmalı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı