Gündem Haberleri

  Parayı veren silahı sokar

  Hürriyet Haber
  29.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet 10 yıldan sonra cezaevlerine tekrar hakim olurken, infaz koruma memurları ve eski hükümlülerden alınan bilgilere göre, içeriye yasak malzeme sokmak için örgüt elamanı, mafya lideri veya varlıklı olmak yeterli. Adının yazılmasını istemeyen bir infaz koruma memurunun ifadesine göre, ‘‘parayı bastıran’’ istediği an istediği malzemeyi bulabiliyor. İşte çarpıcı açıklamalar:

  BEYAZ EŞYA

  Buzdolabı, televizyon, müzik seti, radyo, teyp gibi elektrikli eşya içinde uyuşturucu, cep telefonu ve silah sokmak en çok kullanılan yöntem.

  YAKA İÇİ

  Ceket ve gömlek yakaları ile deri kemer içine yerleştirilen uyuşuturucu içeriye rahatlıkla sokuluyor.

  BAHÇEYE DÜŞEN TOP

  Futbol topu, dikişlerinden açılıp içine silah, mermi veya başka bir malzeme yerleştiriliyor. Top cezaevi bahçesine atılıyor.

  MANCINIK

  Bir kamyonetin arkasına yerleştirilen mancınık aracılığıyla istenilen malzeme cezaevi bahçesine atılıyor.

  İLAVE TENCERE DİBİ

  Cezaevine getirilen börek, yoğut tepsilerinin altına ilave kapak yaptırılıp lehimletiliyor. İlaveli bölüm içerden ve dışardan ölçülmediği sürece anlaşılmıyor.

  ÇOCUK KURYELER

  Açık görüşlerde bebek ve çocuklar kurye olarak kullanılıyor. Görevliler bebek ve çocukları genelde aramıyor arasalar da ince arama yapılmıyor.

  TÜP İÇİNDE SİLAH

  Piknik tüpü ikiye ayrılıyor. Gerdirme denilen yöntemle üst bölüme ve alt bölüme bir kanca kaynatılıyor. Silah yaylarla gerdirilip sünger ile takviye ediliyor. Tüpü sallasanız dahi içindeki anlaşılmıyor.

  BAL MUMU YÖNTEMİ

  Naylon tabak içerisinde konulan pasta çörek içine üzerine eritilip bal mumu ile kaplanmış silah veya metal malzeme konuyor. Bu yöntemle, X-Ray cihazından bile geçiyor. Uyuturucu balmumuna sarılıyor köpek dahi kokuyu alamıyor. Özellikle havaalanlarındaki kuryeler bu yöntemi kullanıyor.

  ZEYTİNYAĞIYLA SİLAH

  Ümraniye ve Bayrampaşa cezaevlerinde ele geçirilen silahlar Zeytinyağı tenekelerinde sokuluyor. Zeytinyağı tenekesi açılıp içine silah konuluyor tekrar orjinal şekilde kapatılıyor.

  PATLICAN KURYE

  Patlıcan jiletle yarılıyor. İçine silah namlusu dahil, ne istenirse yerleştiriliyor. Patlıcan yapıştırıcı ile tekrar birleştirilip cezaevine sokuluyor. Silahlar genelde parça parça sokulup içerde toplanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı