Gündem Haberleri

  Parayı takip ederek salgın araştırması

  Hürriyet Haber
  29.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilim adamları işaretledikleri 500 bin dolar değerindeki banknotların el değiştirme hızını ve biçimini takip ederek hastalıkların nasıl yayıldığını belirlemeye çalışıyor.

  Bilim adamları, böylece gelecekte salgın hastalıkların dünyada ne şekilde yayılacağını anlamayı amaçlıyor. Araştırma, salgın hastalık uzmanlarının karşı karşıya kaldığı en zor problemlerden birine ışık tutacak: "Seyahat, enfeksiyonel hastalıkların yayılmasına nasıl yardımcı oluyor."

  Almanya’nın Göttingen kentinde bulunan Max Planck Enstitüsü bilim adamlarından Dirk Brockmann, "Hastalığın nasıl yayıldığını anlamak isterseniz, insanların nasıl seyahat ettiğini bilmeniz gerekir, çünkü çoğunlukla insanlar hastalığı bir yerden diğerine taşırlar. İnsanlar uzun mesafeli seyahatleri daha az yaparlar, Ancak kısa seyahatler çok sık gerçekleşir. Bunların ayrıntılarını bilmek lazım."

  Bilim adamları, bu çalışma için ABD’deki wheresgeorge.com adlı bir internet sitesinden faydalandılar. Bu sitede bir oyun olarak kurulan sistemde kişiler, ellerindeki dolarlara web sitesinin adını işaretledikten sonra kayıt ettiriyorlar. Dünyanın her yanındaki diğer kullanıcılar işaretli bir banknot ellerine ne zaman ulaşırsa haber veriyor ve nerede olduklarını bildiriyorlar. Bu site dünya çapında 50 bin adet banknot dolar takip ediyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı