Gündem Haberleri

  'Parayı hesaba yatırın, dekontu yutun'

  A.A
  24.02.2011 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Gaziantep'te, cep telefonuyla aradıkları kişileri dolandırdıkları ileri sürülen suç örgütüne yönelik operasyonda 5 kişi gözaltına alındı. Kendilerini polis, asker, savcı ve MİT görevlisi olarak tanıtan şebeke çete üyelerinin vatandaşları korkutarak 'Parayı hesaba yatırın, dekontu yutun. Çünkü bu çok gizli bir operasyon.' diyerek kandırdığı ortaya çıktı.

  Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, kendilerini polis müdürü, asker, savcı ve MİT görevlisi olarak tanıtıp, “Terör örgütü mensuplarının banka hesaplarına para yatırdığını, örgüt üyeliğinden gözaltına alınmaları gerektiğini ancak verecekleri banka hesaplarına para yatırmaları halinde kendilerini kurtarabileceklerini” söyleyip 18 ilde çok sayıda kişiyi dolandırdığı ileri sürülen bir suç örgütünü tespit etti.

  Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine harekete geçen polis, çeşitli semtlerde yapılan eş zamanlı operasyonlarda, çete lideri olduğu iddia edilen Hasan G. (41) ile Tuncay Ö. (23), İsmail G. (24), Yusuf Ç. (23) ve kimliği açıklanmayan bir kişiyi gözaltına alındı.

  Sorgulanan zanlılardan birisinin Etkin Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak için itiraflarda bulunması üzerine çetenin, Gaziantep, Ankara, Kocaeli, Karaman, Siirt, Tokat, Antalya, İstanbul, Mersin, Bursa, Tekirdağ, Balıkesir, Ordu, Adana, Sakarya, Isparta, İzmir ve Niğde'de çok sayıda kişiyi cep, iş ve ev telefonlarından arayarak bildirdikleri hesaplara para yatırmalarını istedikleri belirlendi.

  “BANKA DEKONTUNU YUTUN”

  Suç örgütü üyelerinin aradıkları kişilere kendilerini polis müdürü, savcı, asker ve mit görevlisi olarak tanıttıkları ve “Terör örgütü mensupları banka hesabınıza para yatırmış, sizi örgüt üyeliğinden gözaltına almamız lazım, ancak size vereceğimiz banka hesap numarasına para yatırmanız halinde sizi kurtarmaya çalışacağız. Ancak, yatırdığınız banka dekontunu buruşturup yutmanız gerekiyor, çünkü bu çok gizli bir operasyondur, ortaya çıkarsa, hepimiz yanarız. Hayatınız kararır size acıdığımız için bu yola başvurduk, bu iyiliğimizi de asla unutmayın” dedikleri öğrenildi.

  Bu görüşmelere inanan kişilerin verilen banka hesap numaralarına ATM'ler aracılığıyla istenen paraları yatırdıkları, bu hesaplardan da son 4 ayda 200 bin lira çekilerek çete üyelerine dağıtıldığı belirlendi.

  EMNİYET: DOLANDIRILANLAR BİZE BAŞVURSUN

  Diğer yandan polis, çeşitli illerdeki banka hesaplarından yola çıkarak yüzlerce mağdurun kimliğini tespit etti. Mağdurların ifadeleri alınmak üzere bağlı bulundukları emniyet müdürlüklerine başvurmaları istendi.

  Çete üyelerine ait gayrimenkulleri ile bankalarda bulunan hesaplarına el konulması için Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığının ayrı bir soruşturma yürüttüğü kaydedildi. Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından 5 zanlının adliyeye sevk edileceği ve çeteyle bağlantısı oldukları iddiasıyla değişik illerde çok sayıda kişinin de arandığı bildirildi.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı