Gündem Haberleri

  "Parayı çocukken öğrenmeli"

  Hürriyet Haber
  02.12.2001 - 13:58 | Son Güncelleme:

  Çocukların küçük yaşlardan itibaren para yönetimini öğrenmeleri gerekiyor. Uzmanlar, çocuklara 6-7 yaşından itibaren harçlık verilmesini öneriyor. Çocuğa harçlık verilmesine 6-7 yaşlarında başlanmalı ve önceleri haftada 2-3 kez olmak üzere sık aralıklarla daha sonra haftada 1 kez verilmeli.

  Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Ev Yönetimi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Şadan Tokyürek ve Yrd. Doç. Nedime Şanlı`nın ortaklaşa yaptığı ``Para Yönetimi Konusunda Çocuğun Eğitimi`` konulu araştırmada, anne ve babaların, çocuklara harçlık verme ve harçlıklarını kullanmalarını yönlendirme konusunda özen göstermeleri gereken konulara dikkat çekildi.

  Çocuğa her istediğinde değil, düzenli aralıklarla ve belirli miktarlarda harçlık verilmesi gerekiyor. Çocuğun bireysel gelişimi de göz önünde bulundurulmalı, para harcamaya hazır olup olmadığı, paranın değerini, satın alma gücünü kavrayıp kavramadığı, ne miktarda parayı yönetebileceği gözlenerek belirlenmeli ve ona göre harçlık verilmeli. 


  Harçlığın iyi kullanılması konusunda çocuğa yardımcı olunmalı, gerçekten ihtiyaç duyduğu şeylere harcama yapması sağlanmalı. Çocuk, harçlıkla cezalandırılmamalı ya da ödüllendirilmemeli. Yanlış bir davranışı yüzünden çocuğun harçlığı kesilmemeli, istenilen davranışı için de fazla harçlık verilmemeli. Bu tür davranışlar, çocuğun para konusundaki düşüncelerine yanıltıcı etki yapıyor. 


  PLANLI HARCAMAYA ALIŞTIRIN

  Para harcama konusundaki aile kararlarına zaman zaman çocuğun da katılımı sağlanmalı. Böylece, çocuğun kendi ailesinin gerçek ekonomik statüsünün ne olduğunu tanıması ve bilmesi sağlanırken, çocuk da nelere harcama yapıp nelere yapmayacağına daha iyi karar veriyor. 


  Çocuklar planlı harcamaya alıştırılmalı, harçlıklarından zorunlu ve öncelikli ihtiyaçlarına gerekli miktarı ayırdıktan sonra, kalan kısmını diğer ihtiyaçlarına harcamaları konusunda eğitilmeli. 


  Küçük yaşlarda tasarruf fikri geliştirilmeli, harçlıklarından bir bölümünü biriktirerek istedikleri bir oyuncağı, giyim eşyasını ya da önemli günler için arkadaşlarına, yakınlarına küçük hediyeler almalarısağlanmalı. Böylece çocuğun, hem para biriktirme kavramı gelişiyor, hem de sosyal ilişkileri gelişiyor. 


  Ayrıca, ekonomik kaynaklardan biri olan paranın yönetimi ile ilgili eğitime başlarken, önce çocukta para kavramının geliştirilmesi,sonra parayı akıllı bir şekilde harcama yollarının öğretilmesi gerekiyor.


  Çocuğun 4-5 yaşlarında anne ve babasıyla çarşıya çıkarak kendisiyle ilgili alışverişlere katılması çağrısında bulunan uzmanlar,çocukların 5-6 yaşında kendi ihtiyaçlarına ilişkin, 7 yaşından itibaren de düzenli olarak küçük alışveriş yapmalarını öneriyorlar. 
    
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı