Gündem Haberleri

  Parayı alıp canavarı affettiler

  Nurettin KURT / ANKARA
  26.01.2002 - 02:15 | Son Güncelleme:

  Petrolcü İsmet Kandemir, alkollü olarak kullandığı araçla, yolun karşı tarafına geçip, Devlet Çoksesli Korosu sanatçıları Semih Soyer ile Bektaş Özen'in aracına çarptı ve ölümlerine neden oldu. Tanıklar Kandemir'i suçladı. Ama ölenlerin eşleri davacı olmadı.

  Alkollü sürücünün otomobiliyle çarparak ölümlerine neden olduğu, Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu sanatçıları Semih Soyer ile Bektaş Özen'in eşleri, 75'er milyar lira karşılığında şikayetlerinden vazgeçerken, ölenlerin aileleri kahroldu. Duruşmaya katılan, ölenlerin sanatçı arkadaşları da eşlerin bu tutumuna tepki gösterdiler. Shell Ankara İç Anadolu Bölge Temsilcisi sanık İsmet Kandemir, 21 Aralık 2001 günü, 06 MSB 48 plakalı otomobiliyle Çankaya Caddesi'nde ters şeride girmiş ve karşı yönden gelen Semih Soyer ile Bektaş Özen'in içinde bulunduğu 06 GHP 59 plakalı otomobile çarpmıştı. İki sanatçı olay yerinde ölmüştü.

  TANIK: YOL BUZLU DEĞİLDİ

  Sanık Kandemir, savunmasında, olay günü alkol aldığını, ancak sarhoş olmadığını ifade ederek, Çankaya Caddesi'nden Atakule'ye doğru giderken Valilik Konağı önünde yolun buzlu olması nedeniyle kullandığı otomobilin kontrolünü kaybettiğini anlattı. Kandemir, ‘‘Karşı şeride kaydım. Karşıdan gelen araba da fren yaptı. Çarpıştık’’ diye konuştu. Tanık taksici Kemal Gültekin, Kandemir'in, 06 MSB 48 plakalı otomobille ters şeride girerek, karşı yönden gelen araca çarptığını kaydetti. Gültekin, olay günü yolun buzlu olmadığını belirtti. Tanık Nilgün Özen de olay günü Kabare Bar'da cam kenarında oturduğunu, süratli seyreden BMW marka bir otomobilin kontrolünü kaybederek karşı şeritten gelen bir otomobile çarptığını gördüğünü anlattı. Yargıç Fevzi Şıngar, Kandemir'in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

  75'ER MİLYAR ALMIŞLAR

  Bu arada yargıç, kazada ölenlerin eşlerine şikayetçi olup olmadıklarını sordu. Deha Berk Soyer ve Pınar Özen sanıktan şikayetçi olmadıklarını söylediler. Eşlerin bu kararı üzerine duruşma salonu karıştı. Eşlere tepki gösteren bazı sanatçılar, ‘‘Bizim burada işimiz yok’’ diyerek duruşma salonunu terkederken, bazı sanatçılar da sanığa, ‘‘Sen bir katilsin’’ diye bağırdı. Bu arada fenalaşan iki mağdur yakını ise yakınlarınca salondan çıkartıldı. Sanık hakkında şikayetlerini geri almak için 75'er milyar lira aldıkları belirlenen Deha Berk Soyer ile Pınar Özen, konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktılar. Ancak, yakınlarına, bu parayı çocukların geleceği için almak zorunda kaldıklarını açıkladılar. Duruşma ertelendi.

  Çocuklarının geleceğini düşünmüşler

  Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu sanatçıları Semih Soyer ile Bektaş Özen'in eşleri, Deha Berk Soyer ve Pınar Özen, 75'er milyarlık kan parası karşılığında, Shell Ankara İç Anadolu Bölge Temsilcisi sanık İsmet Kandemir hakkında şikayetlerinden vazgeçtiler. İki kadın, bunun gerekçesi olarak, çocuklarının geleceğini gösterdiler.

  Arkadaşları kahroldu

  Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dünkü ilk duruşmaya, ölenlerin Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu'ndan arkadaşları da katıldılar. Arkadaşlarının eşlerinin şikayetten vazgeçmeleri üzerine kahrolan sanatçılar, kimi ağlayarak, kimi bağırarak tepki gösterdiler. Sanık İsmet Kandemir ise kolu alçılı olarak katıldığı duruşmada, kazayı yolun kaygan olmasına bağladı.

  10 yıl hapsi isteniyor

  Kaza anında alkollü olduğu bildirilen petrolcü İsmet Kandemir hakkında, TCK'nın, ‘‘tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebep olmak’’ hükmünü içeren 455/2. maddesi uyarınca 4 yıldan 10 yıla dek hapis istemiyle dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması dün Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanık İsmet Kandemir, kazada ölenlerin eşleri Deha Berk Soyer ve Pınar Özen ile çok sayıda sanatçı arkadaşı katıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı