Gündem Haberleri

  Parasız akşamcıya Yargıtay kıyağı

  Hürriyet Haber
  31.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Barda içtiği içkinin parasını ödemeden kaçan sanığa ‘hırsızlık’ suçundan verilen ceza Yargıtay'dan döndü. 11. Ceza Dairesi, bu eylemin ‘karşılıksız yararlanma’ suçunu oluşturduğunu, şikayet olmadığı için davanın düşürülmesi gerektiğini bildirdi.

  Ordu'da içki içtikten sonra hesabı ödemeden kaçan kişi, hırsızlık suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı Ordu Ağır Ceza Mahkemesi'nde önce hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra cezası, para cezasına çevrilip ertelendi. Sanığın kararı temyiz etmesi üzerine dosya 11. Ceza Dairesi'nde tartışıldı. Yüksek Mahkeme, davanın düşürülmesi görüşüyle oybirliğiyle şu kararı aldı:

  ‘‘Sanığın barda içtiği içkinin parasını vermeden kaçmasından ibaret eyleminin takibi şahsi şikayete tabi olan TCK'nın 521/a-2.maddesinde öngörülen suçu oluşturduğu ve usulüne uygun şikayetin bulunmadığı gözetilmeden davanın düşürülmesi yerine mahkûmiyetine karar verilmesi, kanuna aykırı olduğundan hükmün bozulmasına ve şikayet yokluğundan dolayı davanın düşürülmesine karar verildi.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı