Gündem Haberleri

  ‘Paran yoksa öl’ denilemez

  Hürriyet Haber
  15.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  14 Mart Tıp Bayramı'nda Cumhurbaşkanı Demirel de isyan etti. Demirel, yetkililere, ‘‘Sağlığımızı düzeltin’’ çağrısı yaptı, ‘‘Paran yoksa öl denilirse, dayanışma ruhu ölür’’ dedi.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ülkenin bazı yörelerine gidince, devlet olarak ‘Mahçup olmamanın mümkün olmadığını’ söyledi. Demirel, ‘‘Ben de isyan ediyorum. Olmaz böyle şey. Devletin bunları düzeltmesi lazım. İlgililere söyleyegeldim, yine söylüyorum: Düzeltin’’ dedi.

  Demirel, Türkiye'nin 41 bin ebesinin bulunduğunu, henüz her köye bir ebe koymayı başaramadığını belirterek, ‘‘Kim doğurtuyor bu kadınları? Ayşe Teyze, Emine Teyze. İşte, bunları ortadan kaldıracağız’’ diye konuştu.

  14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Ankara'da düzenlenen törende Ankara Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nusret Aras, iyi sağlık hizmeti için gereken bir hekime 3-4 hemşire yerine, bu sayının hekim sayısından da az olduğunu bildirdi.

  HERKESE SAĞLIK

  Demirel, ‘Herkese sağlık hizmeti’ verebilmenin hem devletin, hem toplumun, hem de kişinin işi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  ‘‘Alt gelir grubu, devletin hastanesinin kapısını çaldığı zaman eğer (Paran var mı?) diye sorulursa, milli birliği ve dayanışmayı bozacak neticelere gidilebilir. ‘Devlet bana ne zaman lazım' diye soran vatandaşa, ‘Paran yoksa öl' denilirse, dayanışma ruhu ölür.’’

  Demirel, ‘‘Benim halkımın büyük bir kısmının dünyadan haberi yok. Ne beslenmeden, ne üremeden haberi var. Kadınlar 20 yaşında doğumda ölüyor. Türkiye'ye ne kadar hekimi kabul edebiliyorsa o kadar lazım’’ dedi.

  Demirel, hastane, hekim, ameliyathane olduğu halde, ortalığı temizleyecek veya alete bakacak kimse yoksa, o hastanenin çalışamayacağına da dikkat çekti.

  Hemşire sayısı yetersiz

  Ankara Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nusret Aras, 1996 yılı sonu itibariyle 70 bin 947 hekime karşı 64 bin 526 hemşire bulunurken, bugün hekim sayısının 90 bini aştığını bildirdi. Aras, şöyle devam etti:

  ‘‘Saygı değer parlamenterlerimiz her ile ve bazı ilçelere tıp fakültesi açma yasa teklifleri verirken, neden hiç hemşirelik yüksek okulu açmayı teklif etmezler? Ülkemizde artık hekim eksikliği yok ve hekim sayısında Avrupa standardı yakalandı. Sorun, ülke genelindeki hekim istihdamında dengeyi sağlamak. Bunun için sağlık personelinin bölgelere göre dengeli dağılımını sağlayacak bir personel yasası çıkarılmalı ve uygulanmalı.’’

  Simit parasına nöbet

  Tabip odaları adına konuşan Ankara Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, ülkenin sağlık hizmetlerinin en kötü ülkeler düzeyinde olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

  ‘‘Sağlık çalışanının haftalık çalışma süresi 45 saat. Bir saatlik nöbet ücreti bir simit değerinde. 30 yıllık hekim 200 milyon lira maaş alıyor. Bizler, iyi hekimlik yapmak istiyoruz.’’

  Sayek, sözlerini ‘‘Gelin yetersiz altyapı ile açılan tıp fakültelerini kapayalım, düzeltilebilecek olanları öğrenci almadan geliştirmeye çalışalım’’ diye tamamladı.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı