Gündem Haberleri

  Paramızı öde yoksa yasal yoldan alırız

  Turan YILMAZ / ANKARA
  01.02.2006 - 00:35 | Son Güncelleme:

  HÜRRİYET, CHP’yi Atatürk’ün mirasını çiğnemekle suçlayan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dosyasındaki belgelere ulaştı.

  Erdoğan’ın çantasındaki belgeler arasında, Atatürk’ün mirasıyla ilgili, altında CHP lideri Deniz Baykal ile Türk Tarih ve Dil Kurumu Başkanlarının imzalarının bulunduğu "miras protokolü" ile bu iki kurumun başkanlarının, bu protokole dayanarak, "paramızı öde yoksa yasal yollara başvuracağız" diye iki yıl önce Baykal’a gönderdikleri uyarı mektubu çıktı.

  MİRAS PROTOKOLÜ

  Hürriyet’in ulaştığı, Baykal’ın yanı sıra CHP avukatı Erbaşar Özsoy, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr. Yusuf Halaçoğlu ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof.Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un imzalarını taşıyan 2 Ocak 1997 tarihli "miras protokolü" özetle şöyle:

  "Ankara 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce 5 Aralık 1996 tarihinde verilen 1995/347 sayılı karar, Türk Dil ve Tarih Kurumları tarafından temyiz edilmeyecektir. Terekenin borçları, korunması ve geliştirilmesi ile ilgili olarak taraflar 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin tespit ve tayin ettiği koşullar dahilinde hareket edeceklerdir. Halen Türkiye İş Bankası’nda nemalandırılan 1995 yılı senet gelirlerinden 55 milyar liranın eşit olarak kurumlara ödenmesi için CHP tarafından talimat verilecektir. Davalar nedeniyle CHP, kurumlardan masraf ve avukatlık ücreti istemeyecektir."

  BAYKAL’A UYARI MEKTUBU

  7 Ocak 2004’de ise Halaçoğlu ile dönemin Türk Dil Kurumu Başkanı Prof.Dr. Şükrü Haluk Akalın, Baykal’a gönderdikleri mektupta, Türkiye İş Bankası Atatürk Hisse Senetleri 2000 yılına ait iratların kendilerine ödenmediği anımsatılarak, şöyle denildi:

  "Zatıalinizle kurumlarımız arasında 2 Ocak 1997 tarihinde imzalanan protokolün 5. maddesinde ’taraflar konu ile ilgili sorunları karşılıklı görüşme ile halletmeye özen göstereceklerdir’ hükmü gereğince, diğer hukuksal yollara başvurmadan çözümlenmesini arzu etmekteyiz. Bu nedenle 2000 yılı iradının, faiziyle birlikte kurumlarımıza ödenmesi için talimatınızı istirham ediyoruz. On günlük bir süre sonrasında yasal yollara başvurmak zorunda kalacağımızı bilgilerinize arz ederiz."

  CHP ’BİZE VERİN’ DEMİŞ

  Erdoğan’ın çantasındaki belgeler arasında, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü ile yardımcısının 26 Mayıs 1993 tarihinde Tarih Kurumu Başkanına gönderdiği ve kendilerine ödenmesi gereken paranın yasal sorunlar nedeniyle CHP tarafından kendilerine ödenmesinin istendiğine ilişkin şu mektubu da yer aldı:

  "Atatürk’ün vasiyeti gereği ödenmesi gereken gelirlerin, CHP tarafından bu konuda yasal sorunlar bulunduğu iddiası ile konunun çözümlenmesine kadar kurumunuza değil, kendilerine ödenmesinin talep edilmesi üzerine bankamızca tevdi mahalli tayini talebinde bulunulmuş, Ankara 4. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 20 Mayıs 1993 tarihli kararı gereğince gelir tutarı tevdi mahalli olarak tayin edilen Başkent şubemize yatırılmıştır."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı