Gündem Haberleri

  Paramı geri ver

  Hürriyet Haber
  22.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Haftanın yeni filmlerinden ‘‘Gününü Göreceksin’’ (Pay Back), ‘‘Cehennem Silahı’’ gibi aksiyon filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Mel Gibson'u farklı bir kişilikle beyazperdeye getiriyor.

  Pislik adamlar, pislik kadınlar, kokuşmuş polislerle dolu bir şehir. Bütün bu pisliğin ortasında silahlı bir soyguncu kendisine kazık atanlardan parasını geri almak derdinde. Porter (Mel Gibson), hırslı ortağı Resnick (Gregg Henry) ve canki karısı Lynn (Deborah Kara Unger) ile birlikte silahlı bir soygun planlayıp gerçekleştirir. Ancak ortağı ile karısı işbirliği yapıp ondan kurtulur (vurup öldü sanıp bırakarak) ve payına düşen parayı da (70 bin dolar) iç ederler. Kendisini satanlardan hem intikamını hem parasını almaya yeminli Porter, çeteler, fahişeler, kanundışı işler yapan polisler arasında nefes kesen bir mücadele verir.

  ‘‘Gününü Göreceksin’’, başrolünde yine Mel Gibson'ın oynadığı ‘‘Conspiracy Theory/Komplo Teorisi’’ ve ‘‘L.A. Confidential/Los Angeles Sırları’’nın Oscar'lı senaristlerinden Brian Helgeland'ın ilk filmi. Hegeland filmini, Richard Stark takma adını kullanan Donald E. Westlake'in ‘‘The Hunter’’ adlı romanından uyarlamış. Gerçi ilk uyarlayan o değil. 1967'de usta Britanyalı yönetmen John Boorman, aynı romanı, gerilim dozu yüksek bir kara film olarak beyazperdeye aktarmıştı: Başrollerinde Lee Marvin, Angie Dickinson, Keenan Wynn, Carroll O'Connor'un oynadıkları ‘‘Point Blank/Dönüşü Olmayan Nokta’’. Aynı kaynaktan beslense de, ‘‘Gününü Göreceksin’’, ‘‘Dönüşü Olmayan Nokta’’nın bir yeniden yapımı sayılmaz.

  Filmde Porter karakterini canlandıran Mel Gibson'ı tanıtmaya hacet yok, ama biz yine de rol aldığı filmleri kısaca hatırlatalım: 1979'da ‘‘Mad Max’’ filmi ile uluslararası çapta bir yıldız olan Avustralyalı oyuncu, 81'de yine Avustralya yapımı ‘‘Gallipoli/Gelibolu’’da ve ‘‘Mad Max 2’’de oynadı. 84'te ‘‘The Bounty/Denizde İsyan’’, ‘‘Mrs, Soffell’’ ve ‘‘The River/Nehir’’de rol alan Gibson, 85'te üçüncü ‘‘Mad Max’’ten sonra ilk Cehennem Silahı'nı (Leathal Weapon) 1987'de çevirdi. ‘‘Tequila Sunrise’’ (88), ‘‘Cehennem Silahı 2’’ (89), ‘‘Bird on a Wire/Teldeki Kuş’’ (90), ‘‘Air America’’ (90), ‘‘Hamlet’’ (90), ‘‘Cehennem Silahı 3’’ (92) fimlerinin yıldızı 1993'te ilk filmini yönetti: ‘‘The Man Without a Face’’. İkinci yönetmenliği ise gişe rekorları kıran ve en iyi film ve yönetmen Oscar'ları kazanan ‘‘Bravehart/Cesur Yürek’’ (95). Gibson'ı son olarak 97'de ‘‘Cehennem Silahı 4’’ ve ‘‘Komplo Teorisi’’nde izledik.

  Parker'ın karısı Lynn'i oynayan Deborah Kara Unger'ı ‘‘Crash/Çarpışma’’ ve ‘‘The Game/Oyun’’ fimlerinden hatırlıyoruz. Büyük patronları canlandıran Kris Kristofferson ve James Coburn (bu rolle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar'a aday - biz gazeteyi törenden önce hazırladığımız için ödülü alıp almadığını söyleyemiyoruz) ise kısa rollerde gözükmelerine rağmen, filmin asıl kozları.

  GÜNÜNÜ GÖRECEKSİN

  PAY BACK

  Yönetmen: Brian Helgeland

  Senaryo: Brian Helgeland ve Terry Hayes (Richard Stark'ın romanından)

  Görüntü: Ericson Core

  Müzik: Chris Boardman

  Oyuncular: Mel Gibson (Porter), Gregg Henry (Val Resnick), Maria Bello (Rosie), David Paymer (Stegman), Deborah Kara Unger (Lynn), Bill Duke (Hicks), Lucy Liu (Pearl), William Devane (Carter), James Coburn (Fairfax) ve Kris Kristofferson

  1998 ABD yapımı, 101 dk.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı