GeriGündem Para vermedi bıçakladım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Para vermedi bıçakladım

Üzeyir Garih’i ben öldürdüm. Para için yaptım. Eskişehir'de bir yakınımın yanında kaldım. Polis ailemle görüşmüş, Kayseri'de daha önce belirlenen bir bağevine gidiyordum. Orada teslim olacaktım.

Memleketi Kayseri'ye giderken bindiği otobüste polislerce yakalanan Yener Yermez, ilk sorgusunda Üzeyir Garih cinayetini kabul etti ve ‘‘Ben öldürdüm’’ dedi. Yermez, Eyüp Mezarlığı'nda fuhuş yaptıkları sırada Üzeyir Garih tarafından görüldüklerini, bunun üzerine cinayeti işlediği iddiasını ise kabul etmedi. Yermez, ilk ifadesinde şunları söyledi:

200 MİLYONUNU ALDIM

‘‘Eyüp Mezarlığı'na gittiğimde cebimde 2 milyon lira vardı. İyi giyimli bir kişi gördüm ve kendisinden para istedim. O da bana, ‘Koskoca adamsın, para istemeye utanmıyor musun? Aslan gibi delikanlısın, çalış' dedi. Tartışmaya başladık. Sonra sinirlendim ve kendisini bıçakladım. Cinayeti işledikten sonra üzerinden 200 milyon lira aldım.

YANIMDA KADIN YOKTU

Gözaltına alınan kadınlarla önceden ilişkiye girmiştim. Ama olay günü yanımda bir kadın yoktu. Eskişehir'de de bir yakınımın yanında kaldım. Polis ailemle görüşmüş, Kayseri'de daha önce bilirlenen bir bağevine gidiyordum. Orada teslim olacaktım. Ama siz beni tanıdınız.

ANKARA'DAN BİNDİ

Yener Yermez'in İstanbul'dan, önce Eskişehir'e gittiği ve önceki gece Ankara'ya geçtiği saptandı. Yakalanmamak için kılık değiştiren Yermez, önceki gece yarısı Kent Turizm yazıhanesinden Kayseri'ye gitmek için 10 milyon lira ödeyip orta sıralarda bilet aldı. Yermez, Kayseri'ye gitmek üzere 38 AF 838 plakalı otobüse dün saat 07.00 sıralarında bindi.

YOLCULAR TANIMADI

Otobüsün orta sıralarında cam kenarında oturan, zaman zaman da boş koltuklarda yer değiştiren Yermez'den diğer yolcular hiç şüphelenmedi. Kimseyle konuşmayan Yermez, çoğu zaman uyuma numarası yapıp, sık sık da dışarıyı seyretti. Yakalandığında da otobüsün şoförü ve yolcular, Garih'in katilini nasıl olup da tanımadıklarına hayıflandı.

CİNAYETİ İTİRAF ETTİ

Kayseri Valisi Nihat Canpolat, günlerdir polisi peşinden koşturan Yener Yermez'in yakalandığı haberini, Emniyet Müdürü Bekir Tanrıkulu ve Jandarma Alay Komutan Vekili Albay Tarık Hatipoğlu ile yaptığı aylık İl Emniyet Komisyonu toplantısında aldı. Toplantıda bir anda heyacan fırtınası esti ve Yener Yermez'in hemen Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alınması talimatı verildi. Emniyette yapılan sorguya bizzat Kayseri Emniyet Müdürü Bekir Tanrıkulu katılırken, DHA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Vali Canpolat, Yener Yermez'in cinayeti itiraf ettiğini açıkladı.

YAKALAYAN EKİP GÖTÜRDÜ

Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nde 3 saat süreyle sorgulanan Yener Yermez, İstanbul'a götürülmek üzere Emniyet Müdürü Bekir Tanrıkulu'nun 34 VE 076 sivil plakalı Opel Vectra marka markam arabasıyla Ankara'ya doğru yola çıkarıldı. İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in isteği üzerine Yermez'i yakalayan Komiser Hasan Kahraman'ın başında bulunduğu polis ekibi götürdü.

EMNİYETTE SAĞLIK KONTROLU

Yener Yermez, Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanmadan önce sağlık kontrolundan geçirildi. Yermez, bir sağlık kuruluşu yerine doktor muayenesinin Emniyet Müdürlüğü'nde yapılmasıni istedi. Bunun üzerine Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Hakan Karabulut, Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek Yener Yermez'i sağlık kontrolünden geçirdi. Bu sırada Emniyet Müdürlüğü önünde bir de ambulans bekletildi.

Geniş bir açıklama yapacağız

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, günlerdir aranan Yener Yermez'in yakalandığını, 4 Eylül Kongresi kutlamaları nedeniyle bulunduğu Sıvas'ta cep telefonundan öğrendi. Yücelen gazetecilere yaptığı ilk açıklamada, ‘‘Bir haftadır aranan zanlı Yener Yermez'in Kayseri'de yakalandığını güvenlik güçlerimiz haber verdiler. Gerekli kontrolleri yapacağız, gerekli ifadeleri aldıktan sonra geniş bir açıklama yapacağız ancak, bugün değil’’ dedi. Yücelen, daha sonra gittiği Sıvas Valiliği'nde konuya ilişkin sorulara, ‘‘Bir haftadır bu konu yazılıp, çiziliyor. Bırakın arkadaşlarımız rahat bir çalışma yapsınlar. Geniş açıklamayı daha sonra sizin vasıtanızla detaylı bir şekilde kamuoyuna açıklayacağız’’ diye konuştu.

ECEVİT POLİSİ KUTLADI

Başbakan Bülent Ecevit de, Üzeyir Garih cinayetinin zanlısı firari er Yener Yermez'in yakalanması dolayısıyla Emniyet teşkilatını kutladı. Ecevit, gazetecilerin, İşadamı Üzeyir Garih'in katil zanlısı Yermez'in yakalanmasıyla ilgili değerlendirmesini sormaları üzerine, ‘‘Üzeyir Garih'in katil zanlısı Kayseri'de yakalandı. Emniyet teşkilatımızı bu konudaki başarı dolayısıyla kutluyorum. Üzeyir Garih'e Allah'tan rahmet diliyorum’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle