Gündem Haberleri

  Para meselesiymiş

  Hürriyet Haber
  02.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çakıcı'nın eski sağ kolu Şenol Turan'ın öldürülmesinin ardında para meselesi olduğu anlaşıldı. Katil zanlısı olarak aranan Mücahit Gözen'in geçtiğimiz ay tahliye olduğu ve emanet ettiği parayı alamadığı için Turan'ı öldürdüğü belirlendi. Gözen'in Turan'ın eski adamı olduğu da ortaya çıktı.

  Kartal'da önceki gün iş görüşmesi için gittiği inşaat şirketinin yazıhanesinde silahlı saldırıya uğrayan Şenol Turan'ı daha önce yanında koruma olarak çalışan Mücahit Gözen'in öldürdüğü belirtildi. Alattin Çakıcı'nın eski sağ kolu Turan'ın daha önce Gözen tarafından kendisine emanet edilen yüklü bir miktarda parayı yerine ulaştırmadığı için öldürüldüğü öne sürüldü.

  Cinayetten sonra olay yerinden kaçan ve bazı gazete ve televizyonları arayarak ‘‘Şenol TuranAlaattin Çakıcı hakkında ileri geri konuştuğu için öldürdüm’’ diyen Gözen'in suç ortağı galerici Cemal Karabağ polis tarafından gözaltına alındı. Daha önce de 19 ayrı suçtan polis tarafından yakalanıp, Kadıköy'de bir ganyan bayiini bastığında yaralanan Mücahit Gözen ile birlikte 'Çilli Mustafa' lakaplı Mustafa Karataş lakaplı suç ortağının da arandığı bildirildi.

  Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Asayiş Şube Cinayet Bürosu dedektifleri, Şenol TuranMücahit Gözen ile Mustafa Karataş'ın daha önceden kendisine emanet olarak verilen yüklü miktardaki parayı teslim etmediği için öldürdüklerini belirlediler.

  Mücahit Gözen'in tutuklanmadan önce Sedat Şahin adına yapılan bir tahsilattan elde edilen parayı güvenilir olduğu için Şenol Turan'a bıraktığı öne sürüldü. Turan'ın Sedat Şahın'e iletilmesi için bırakılan emanet parayı yerine ulaştırmadığı bildirildi. Geçen ay tahliye olan Mücahit Gözen'in sürekli Şenol Turan'ı arayarak parayı ne yaptığını sorduğu belirtilirken olay günü gerçekleşen buluşmada da para yüzünden tartışma çıktığı iddia edildi.

  Cinayeti işleyenin Mücahit Gözen ve arkadaşları olduğunu doğrulayan Şenol Turan'ın yakınları da sanıkların Turan'dan para istediklerini parayı az bulunca da Turan'ı öldürdüklerini iddia ettiler.

  ŞENOL İŞLERİ BIRAKMIŞTI

  Turan'ın cenazesini almak için Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen yakınları, ‘‘Mücahit Gözen, bir zamanlar Şenol'un yanında çalışordu. Onun köpeğiydi. Sonra yolları ayrıldı. Mücahit, bir süre önce Şenol'u telefonla arayarak görüşmek istediğini söylemiş. Turan da buluşma yeri olarak Yaşam Sitesi'ni vermiş. Olay yerine Gözen ve daha önce Turan'ın yanında beraber çalıştıkları iki kişi gelmişler. Şahıslar Turan'dan para istemişler. Turan'da cebindeki parayı çıkararak 'Bu kadar param var alın' şeklinde konuşunca şahıslar parayı alarak silahlarını çekip Turan'ı vurmuşlar’’ dedi.

  Turan'ın bir zamanlar sağ kolu olduğu Alaattin Çakıcı ile arasında bir husumet olmadığını iddia eden yakınları, ‘‘Aralarında sadece bir kırgınlık vardı. Şenol 2 senedir karanlık işleri bırakmıştı. 3-4 aydır da silahsız dolaşıyordu’’ diye konuştu.

  Evli ve 4 çocuk babası olan Şenol Turan'ın cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Samsun, Bafra'ya götürüldü.

  Dosyası kabarık

  1962 Bafra doğumlu olan Şenol Turan'ın, 12 Nisan 1994'de Kartal'da İbrahim Ateş'in yaralanması, 1 Eylül 1994'de Beyoğlu'nda Rauf Yıldız'ın yaralanması, 17 Mart 1995'de Karaköy'de Avram İbrahim Benbarte'nin yaralanması, Samandıra jandarma bölgesinde İlyas Aygün'un yaralanması, 29 Eylül 1995'te Nişantaşı'nda Emin Cankutaran'ın yaralanması olaylarından yargılandığı, ayrıca ruhsatsız tabanca, sahte nüfus cüzdanı (üstte) ve sürücü belgesi kullanmaktan hakkında işlem yapıldığı bildirildi.

  Çiçek öldürttü İddiası

  Şenol Turan'ın, yine Çakıcı'nın sağ kolu olarak tanınan ve halen cezaevinde tutuklu bulunan Adnan Çiçek'in talimatı ile öldürüldüğü iddiaları ortaya atıldı. Çiçek'in, Tevfik Nurullah Ağansoy'un öldürülmesinden sonra kendisini polise ihbar ederek yakalattığı gerekçesiyle Turan'ı öldürttüğü öne sürüldü. Alaattin Çakıcı'nın sağ kolu olarak tanınan Adnan Çiçek, geçen yıl mart ayında 6 adamıyla birlikte Pamukkale'de yakalanarak İstanbul'a getirilmiş ve Çakıcı'nın talimatları doğrultusunda Bebek'te Tevfik Nurullah Ağansoy'un da aralarında bulunduğu 4 kişinin öldürülmesi ile işadamı Emin Cankurtaran'ın yaralanması olaylarında azmettirici olduğu gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

  10 yıl hapsi isteniyordu

  Alaattin Çakıcı'nın 2 numaralı adamı olduğu öne sürülen ve önceki gün öldürülen Şenol Turan, işadamı Emin Cankurtaran'a silahlı saldırı davasında 10 yıl hapis istemiyle yargılanıyordu. Bir süre tutuklu yargılanıp tahliye edilen Turan, tetikçi sanıklar Recep Çiçek ile Bayram Doğutekin'e Cankurtaran'ı gösterip saldırıyı azmettirmekle suçlanıyordu. Davanın 7 sanığından sadece Çakıcı gıyabi tutuklu olarak yargılanıyor. Sanıklardan Recep Çiçek de Ağansoy'un ölümüyle sonuçlanan saldırıda çatışma sırasında öldürülmüştü.

  Baskında vurulmuştu

  Kadıköy'de 14 Mayıs 1995'te iki arkadaşıyla kendisini polise şikayet ettikleri gerekçesiyle ganyan bayiini basan Mücahit Gözen, burada oturan Serkan Yaylalı, Uğur Tangök ve Doğan Bulduk'u kurşunlamıştı. Yere düşen tabancayı kapan Tangök ise Gözen'i kurşunlamıştı. Olayda, Gözen ve Yaylalı ağır, Bulduk ile Tangök de hafif yaralanmıştı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı