Gündem Haberleri

  Para ile dua okutmayın

  Hürriyet Haber
  07.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Kurban Bayramı'nda mezarlıkları ziyaret edeceklere, para ve menfaat karşılığı dua okutmamaları çağrısında bulundu. Yılmaz, ‘‘Bildiğiniz duaları içinizden okuyun’’ çağrısı yaptı.

  Mezarlıkların ibret almak maksadıyla ziyaret edilebileceğini belirten Yılmaz, ‘‘Mezarlık ziyareti, insanı düşünmeye sevk etmeli. İnsanlar, ölülerin de daha önce kendileri gibi gülüp oynadıklarını düşünmeli, bir gün kendilerinin de öleceklerini akıllarına getirmeli’’ dedi. Mezarlık ziyaretinde taşkınlık gösterilmemesi gerektiğine de işaret eden Yılmaz, özellikle bazı büyük şahsiyetlerin, ilim adamlarının mezarları ziyaret edilirken, mezara el sürülmemesini istedi. Yılmaz dinimizde, taş ve toprağı öpmek gibi bir geleneğin bulunmadığını vurguladı. Yılmaz bayram mesajında da kurbanın Allah'ın tek ve yegane mabud olduğunun fiilen isbatı olduğuna dikkat çekerek, ‘‘Kurban yüce Allah'a yakınlaşmak, onun rıza ve hoşnutluğunu kazanmak için kesilen belirli hayvanlar ve bu maksatla yapılan ibadet için kullanılır’’ dedi.

  Bu arada Diyanet, Kurban Bayramı dolayısıyla bütün camilerde bayram namazından önce hutbe okunmasını istedi. Bayram namazı öncesi okutulacak hutbelerde küs ve dargınların barışması ve barıştırılmasının önemi anlatılacak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı