Gündem Haberleri

  Para geldi heykeli dikiliyor

  Fırat KESKİNKILIÇ- Ali Can ZERAY, DHA
  01.07.2007 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Kırkpınar’daki heykel gerginliği dün mutlu sonla bitti. Kısa bir süre Sarayiçi’nde dikili kalan Ağa’nın heykeli indirildi. Öğleden sonra uzlaşma sağlandı ve 150 bin YTL’yi veren Ağa’nın heykeli bugün dikilecek.

  EDİRNE’deki 646’ncı Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin ikinci gününde de heykel krizi yaşandı ancak Ağa’nın kreş için 150 bin YTL’lik teminat vermesiyle mutlu sona ulaşıldı. Tatlıya bağlanan krizde dün şunlar yaşandı:

  Belediye Encümeni’nin izin vermemesine rağmen Kırpınar Ağası Adem Tüysüz ve kardeşleri, Sarayiçi’ne getirdikleri heykeli dikmek için sabaha karşı saat 03.00 sıralarında harekete geçti. Ağa’nın 20 kişilik ekibi, eski ağalar Alper Yazoğlu ve Hüseyin Şahin’in heykellerinin bulunduğu yerin yanına sabahın ilk ışıklarına kadar mermer kaideyi inşa etti. Sabah durumu gören belediye ekipleri yıkım için harekete geçti. Ağa Tüysüz ve kardeşi Cemalettin Tüysüz yıkım için gelen kepçenin üzerine çıkarak, "Ölümüzü çiğnemeden yıkamazsınız" diyerek isyan etti. Ortalık bir anda karışınca Ağa Tüysüz de kaidenin tepesine çıktı ve adamlarına "Bu heykeli buraya dikeceğiz ve getirin koyun yerine" diye bağırdı. Bu sırada ağanın ekibi tribünlerin altından aldıkları heykeli kaideye oturttu. Engellemeye çalışan polis ve zabıta ile /images/100/0x0/55ea85eaf018fbb8f8858848işçiler arasında arbede çıktı. Ağa Adem Tüysüz ile kardeşi Cemalettin Tüysüz gözaltına alındı. Belediye ekipleri de kepçeyle heykeli aşağı indirip kamyonla götürdü, kaideyi de yerle bir etti. Polis, Ağa ve kardeşini kısa bir süre sonra serbest bıraktı.

  BENİM HAKKIM

  Ağa Adem Tüysüz, son 3 yıldan beri ağalık yaptığını ve daha önce 2 ağanın bu yöntemle heykellerinin dikildiğini belirterek, "Ancak geçen sene kuralı değiştirdiler ve Meclis kararı aldılar. Bu benim hakkım, ben Kırkpınar’a hizmet verdim" diye konuştu.

  İYİ BİTTİ

  Yaşananların ardından heykel savaşı dün akşam saatlerinde tatlıya bağlandı. Ağa’yla biraraya gelen Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Tüysüz’ün 150 bin YTL’lik teminat verdiğini ve bugün heykelinin dikileceğini söyledi. Sedefçi, "Ağamız maalesef Meclis kararını dikkate almayarak heykelini Sarayiçi’ne dikti. Biz de üzülerek engellemek zorunda kaldık. Şimdi tatlıya bağladık" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı