Gündem Haberleri

  Papandreu, aktif siyaseti bırakıyor

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  05.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da sosyalist Pasok partisinin lideri ve eski Başbakan Yorgo Papandreu aktif siyaset sahnesinden çekiliyor.

  İki yıllık iktidardan sonra hem ekonomi politikasındaki başarısızlığı hem de AB’nin baskıları yüzünden geçen kasım ayında başbakanlık koltuğunu teknokrat bankacı Lukas Papadimos’a bırakan Papandreu, 6,5 yıldır sürdürdüğü Pasok liderliğinden de ayrılacağını ilan etti. Papandreu, Pasok’un “siyasi konsey” toplantısında, muhtemelen mart ya da nisan ayında yapılacak erken genel seçimlerden sonra parti kongresinde yeni lider seçimi yapılacağını ve kendisinin aday olmayacağını söyledi.

  Başbakan adayı değilim

  Papandreu, genel seçimlere ise Pasok’un “iki lider” ile katılacağını belirtti. Kendisi “Pasok Genel Başkanı” kalırken, seçim kampanyasını partinin milletvekili grubunun seçeceği “başbakan adayı”nın yürüteceğini kaydetti. Pasok’un “başbakan adayı”na en yakın isimler Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos ve Sağlık Bakanı Andreas Loverdos.

  Yorgo Papandreu’nun siyaset sahnesinden önümüzdeki haziran ayına kadar adım adım uzaklaşma niyeti, kamuoyu araştırmalarının seçimleri büyük farkla kaybedeceğinde birleştiği Pasok’un bazı çevrelerinde tepki yarattı. Partide, Papandreu’nun hemen şimdi istifasını isteyen sesler yükseldi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı