Gündem Haberleri

  Papadopulos yanlısı medya patronu tutuklandı

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  30.03.2005 - 01:55 | Son Güncelleme:

  KIBRIS Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un en büyük finansörü ve destekçisi medya patronu ve banker Yannis Andonikovu, Kıbrıs Elektrik Kurumu çalışanlarının 20 milyon doları aşan ‘tasarufu teşvik fonunu’ borsada oynayıp ‘buharlaştırmaktan’ tutuklandı.

  Rum işadamının yolsuzluğu gerçekleştirdiği Safir Yatırım ve Danışmanlık şirketinin hissedarları arasında Papadopulos’un oğlu da bulunuyor. Rum muhalefeti skandaldan Papadopulos’u sorumlu tutuyor.

  Rum kesiminin en büyük medya kuruluşlarından Sigma TV ve Simerini gazetesinin hakim ortakları arasında yer alan 48 yaşındaki Yannis Andronikovu’nun yol açtığı borsa skandalı, Rum halkının en önemli gündem maddesi haline geldi.

  Papadopulos’un 2003 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına yaptığı maddi destek ile Rum liderin yüzde 51’lik bir oranla sandıktan kılpayı çıkmasını sağlayan adam olarak bilinen Andronikovu, Annan planı referandumu sırasında da Papadopulos’un ‘hayır’ kampanyasına maddi desteğin yanısıra medya desteği de verdi.

  <><İyi habere="" viski="" ve="" kıbrıs="">

  KIBRIS Rum yönetiminin son günlerde gerilmeye başlayan Atina-Lefkoşa ilişkilerini haber yapan Yunan gazetecilere, viski, çikolata ve Kıbrıs tatili rüşvetleri verdiği ortaya çıktı. Rum Alithia gazetesinin haberine göre, Papadopulos hükümeti son dönemde Rum ve Yunan hükümetleri arasındaki görüş ayrılıklarına ilişkin haberlerin Yunan medyasında günlük olarak yer almasından büyük rahatsızlık duyuyor. Bunun üzerine harekete geçen Rum hükümeti, Atina’daki Büyükelçiliği aracılığıyla ‘muhalif gazetecilere’ rüşvet dağıtmaya başladı. Rum elçiliği, gazeteci, yazar ve siyasi analistlere viski ve çikolatadan oluşan sepetler gönderdi.

  Atina’daki Rum büyükelçiliği, Türkiye ile ilişkiler ve Kıbrıs sorununda Papadopulos’u eleştiren gazeteciler ve siyasi analistleri arayarak Rum lider ile röportaj teklifleri de sunuyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı