Gündem Haberleri

  Papadopulos Theodorakis'e Makarios madalyası verdi

  LEFKOŞA (A.A)
  13.10.2005 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Yunanlı besteci ve şarkıcı Mikis Theodorakis'e büyük haç şeklindeki Makarios madalyasını verdi.

  Rum basınında çıkan haberlere göre, Rum başkanlık binasında düzenlenen törende konuşan Papadopulos, sanatçıya övgüler yağdırarak, ”24 Nisan 2004 referandumu öncesinde Annan planının kabul edilmesine karşı yürütülen mücadeleye verdiği destek için” teşekkür etti.

    

  Theodorakis ise uzun yıllar “Kıbrıs”a duyduğu bağlılığı dile getirerek, gerek Yunanistan'da, gerek Güney Kıbrıs'ta birlik ve beraberliğin gerekli olduğunu, tarihin kendilerine büyük sorunlar veya ulusal meselelerde şahsi hırsların veya parti çıkarlarının yer almadığını öğrettiğini söyledi.

    

  Bir süreden beri kendisini “Kıbrıslı” olarak hissettiğini belirten Theodorakis, biyografisinde Yunan-Giritli olduğu ifadelerinin yanına “Kıbrıslı” ibaresinin de konulması için Papadopulos'tan ”izin” istedi.

    

  Theodorakis, tören öncesinde, Rum başkanlık binası bahçesinde bulunan Başpiskopos Makarios'un büstüne çelenk koydu.

    

  Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Mihalakis Zambelas da Theodorakis'e şehrin altın madalyası ile fahri hemşerilik unvanını verdi.

    

  Komunist AKEL partisinin 80. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Güney Kıbrıs'ı ziyaret eden Theodorakis, EOKA'cı Yorgos Çikuri'nin büstüne de çelenk koydu. Theodorakis, temaslarını tamamlamasının ardından Yunanistan'a döndü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı