GeriGündem Papadopulos, Rusya'ya gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papadopulos, Rusya'ya gidiyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadupulos, temaslarda bulunmak üzere bu akşam Rusya'nın başkenti Moskova'ya geliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mihail Kaminin, İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'ın Rusya'nın dış ticaret ortakları arasında önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Papadupolos'un yarın başlayacak temasları sırasında birçok acil ikili ve uluslararası konuların ele alınacağını belirten sözcü, ele alınacak konular arasında Kıbrıs sorununun çözümü, Akdeniz bölgesinde BM, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşlarda işbirliği konularının bulunduğunu kaydetti.
Kaminin, Rusya'nın Kıbrıslıları Ada'da adil, nihai ve kalıcı çözüm çabalarında desteklediğini ifade ederek, “Birçok uluslararası konularda tutumumuz çok benzer veya yakın” dedi.

Güney Kıbrıs'ın, vize muafiyetini 2004 yılında kaldırmasına rağmen hala Rus turistler için en çekici yerlerden biri olduğunu ifade eden Kaminin, “Ada'yı yılda yaklaşık 100 bin Rus vatandaşı ziyaret ediyor. Rus ve Kıbrıslı kurumlar organize suç, terörizm ve uyuşturucu trafiğiyle mücadelede başarılı işbirliğini geliştiriyor” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle