Gündem Haberleri

  Papadopulos: Müzakereleri durdurmak gibi bir çaba yok

  ANKA
  18.01.2006 - 12:08 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos, "Avrupa Birliği’ni etkileyen çok ciddi bir neden olmadıkça hiçbir ülkenin Türkiye ile müzakereleri durdurma hazırlığında olmadığını" söyledi.

  Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos, Rum kesiminde görev yapan yabancı gazetecilerle öğle yemeğinde biraraya geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin müzakereleri sürdürmesi arzusunda olduğunu söyleyen Papadopulos, "Avrupa Birliği’ni etkileyen çok ciddi bir neden olmadıkça hiçbir ülke Türkiye ile müzakereleri durdurma hazırlığında değil" diye konuştu.

  'ANNAN ÇAĞIRSIN YARIN MÜZAKERE MASASINA DÖNERİM'

  Papadopulos, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da kendisini "yarın çağırması" halinde müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu dile getirdi. Çözümden yana olduğunu söyleye Papadopulos, kendisinin çözüm istemediğini iddia etmenin garip olduğunu ifade etti.

  Kıbrıs’ın önünde iki eçenek olduğunu da belirten Rum Kesimi Cumhurbaşkanı, "Bu seçeneklere göre Kıbrıs sorunu ya Birleşmiş Milletler’in altında bir sorun olacak ya da başka bir şemsiye altına sığınacak. Ben BM’yi elimine etmek isteyen çok fazla insan olduğuna inanmıyorum. Türkiye durumun böyle kalmasını istiyor, Avrupa Birliği de BM’yi saf dışı bırakma arzusunda değil" dedi.

  Ancak Rum lider, AB’nin Kıbrıs ile ilgili gelecekte yapılacak müzakerelerde aktif rol alacağını söyledi.
  Papadopulos, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde kendisi için daha çok çıkar sağlayacak bölgelerin olduğunu anlamasını umduğunu söylerken de "Türkiye’nin ’Kıbrıs’tan daha yeşil çayırların olduğunu’ farketmesini umuyorum" deyimini kullandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı