Gündem Haberleri

  Papadopulos Annan'dan temsilci istedi

  A.A.
  30.01.2006 - 15:41 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la geçen cuma akşamı bir telefon görüşmesi yaparak, Kıbrıs sorununda yeni bir girişim başlatılması amacıyla özel temsilcisini adaya göndermek için mayıs ayındaki Rum seçimlerini beklememesini istedi.

  Rum basın haberlerine göre Papadopulos, Annan'la Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki önerilerini görüştü.
  Papadopulos, konuyla ilgili olarak dün yaptığı açıklamada, Kofi Annan'ın henüz Türk önerileri konusunda bir tutum belirlemediğini ifade etti. Papadopulos, Annan'ın Türk önerileri konusunda bir rol üstlenip üstlenmemeye, Kıbrıs sorunu ve Türk önerileriyle ilgileri bulunduğuna inandığı taraflarla görüşmelerinin ardından karar vereceğini belirtti.

  Annan'ın, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün açıkladığı öneriler hakkında kendisinin ne düşündüğünü öğrenmek istediğini belirten Papadopulos, “Ben de kendisine bunları ne girişim ne de öneri olarak varsaydığımı söyledim. Kendisine (Annan'a) bu önerileri neden, Türkiye'nin AB karşısındaki yükümlülüklerinden kaçmak yönündeki bir çabası olarak gördüğümüzü açıkladım” diye konuştu.

  YAKOVU: “4'LÜ GÖRÜŞMEYİ REDDEDİYORUZ”

  Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Yakovu da Türkiye'nin Kıbrıs sorununda 4'lü görüşme yapılmasına ilişkin önerisinin kabul edilmesinin söz konusu olmadığını, bunun Rum ve Yunan hükümetlerinin değişmez görüşü olduğunu söyledi. Yakovu, 4'lü görüşme önerisini reddetme sebeplerinin bilindiğini ve bunun birçok kez ifade edildiğini kaydetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı