Gündem Haberleri

  Papa'dan taziye: Şiddetin her türüne karşıyım

  A.A
  06.02.2006 - 14:59 | Son Güncelleme:

  Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Trabzon'da dün silahlı saldırıda Katolik Papaz Andrea Santoro'nun hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Şiddetin her türüne karşı olduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

  16. Benediktus'un, İskenderun'da “Anadolu Papalık Temsilcisi” sıfatıyla görev yapan Piskopos Luigi Padovese ile Katolik Kilisesi'nin Roma Bölge Sorumlusu Kardinal Camillo Ruini'ye gönderdiği iki taziye mesajı Vatikan tarafından açıklandı.

  Papa, Piskopos Padovese'ye gönderdiği mesajda, yaşamını yitiren Papaz Santoro'yu, “Türkiye'de görev aşkıyla cömertçe marjinal insanların hizmetinde olan bir kişi” olarak nitelendirdi.

  Cinayeti “trajik” olarak niteleyen 16. Benediktus, Kardinal Ruini'ye gönderdiği mesajda ise “Papaz Santore'nin kanının, halklar arasında gerçek bir kardeşliğin tesisi için bir umut tohumuna dönüşmesini diliyorum” dedi.
  Papa 16. Benediktus, başta maktulün yaşlı annesi olmak üzere olaydan müteessir olan tüm Katolik cemaatleri kutsadığını da kaydetti.

  'AMACI DİYALOGDU'

  Anadolu Bölgesi Katolik Kiliseleri Başpiskoposu Luigi Padovese, kilisedeki ayin öncesi düzenlediği basın toplantısında, Andrea Santoro’nun 6 yıl önce Türkiye’ye geldiğini, 3.5 yıl Şanlıurfa’da görev yaptıktan sonra Trabzon’da görev başladığını söyledi. Başpiskopos Padovese konuşmasında şöyle konuştu: “Andrea Türkiye’ye gelmeden önce Roma’dayken 100 bin kişilik kilisenin başrahibiydi. Buna rağmen orayı bırakıp Türkiye’ye geldi. Türkiye’yi çok seviyordu. Amacı misyonerlik değil İslam alemi ile diyaloğa girmekti. Urfa’da görev yaptığı sırada Hz. İbrahim Evi açmıştı. Barışı seven insandı. Bu nedenle onu kaybettiğimiz için çok üzgünüm. Görgü tanığının ifadesine dayanarak söylüyorum. Onu vuran çocuk değil büyük bir insandı. Ateş etmeden önce ‘Allahüekber’ diye bağırdı. O sırada kilisede bulunan bir gence de, ‘kendini kurtar’ diye bağırdı. Özellikle size söylemek istiyorum. Rahibin ölümünün Türkiye’ye huzur ve barış getirmesi lazım. O kurban idi, onun kanı boşa gitmemeli. Biz Hıristiyanlar olarak Türkiye’de kalmak istiyoruz. Bu ülkeyi sevenler kalmalı. Biz seviyoruz. Çünkü onun kanı ile ıslanmıştır. Biz buraya Müslüman kardeşleri Hıristiyanlığa çevirmek için gelmedik. Barış köprüsü oluşturmak için geldik. Siz de köprü inşaatında yardımcı olun.”

  Konuşmasının ardından gazetecilerin sorusunu cevaplayan Başpiskopos Padovese, “Bu olayın peygamber karikatüründen sonra olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Malesef bu günlerde oldu. Çok acı verici bir olay. Bu kişi çok fanatik birisi olabilir. Televizyon ve gazetelerde gördüğü karikatür haberlerinden etkilenerek ruhi bunalım içerisine girerek, intikam duygusu oluşmuş olabilir” dedi.

  Padovese, Santoro’nun tehdit alıp almadığı konusundaki bir soruyu ise,  “Ben kendisiyle devamlı irtibat halindeydim. Sürekli görüşüyordum. Bana tehditten bahsetmedi” dedi. Başpiskopos, kilisenin kapanıp kapanmayacağı sorusuna ise, “Kilisenin sorumlusu olarak şunu söylüyorum. Gerek İtalya’dan gerek Avrupa'dan gerek Afrika’dan bir rahip bulup buraya göndereceğim. Kimseyi bulamazsam yerel cemaata teslim edeceğim. Trabzon’da bulunan tek bir kilisede bu olayın yaşanması acı bir durum” karşılığını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı