GeriGündem Papa'dan Küba ziyareti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Papa'dan Küba ziyareti

Papa'dan Küba ziyareti
refid:20204653 ilişkili resim dosyası

Meksika'da dün düzenlenen toplu ayini yöneten Papa 16'ncı Benedikt'in bugün yerel saatle 15.00 gibi, komünist rejimle yönetilen Küba'da olacağı tahmin ediliyor. Tarihi ziyaret öncesinde Küba'da onlarca muhalifin tutuklandığı öne sürülüyor.

Bu ziyareti, Papa İkinci Jean Paul'ün Küba politikasının devam ettirildiği şeklinde yorumlayanlar olduğu gibi, bazı Kübalı Hristiyanlar, 16'ncı Benedikt'in selefi kadar etkin ve kuvvetli olamayacağını düşünüyor.

Küba'yı en son 1998 yılında ziyaret eden Papa İkinci Jean Paul, Katolik Kilisesi ile Küba'nın bağlarını güçlendirme ve komünist ülkeyi dışa açılmaya ikna etme yönünde çaba sarfediyordu.

Roman Katolik Kilisesi'nin verilerine göre şu an, nüfusunun yüzde 60'ı Katolik, yüzde 5'i Protestan olan Küba, 1959'daki devrimden sonra resmen ateist bir devlet olmuş, ülkede dini inançlar belli hukuki sınırlar içinde yaşanabilir hale gelmişti. Bu uygulama, Küba lideri Fidel Castro'nun, devletin resmi inancının ateizm olmasını reddettiği 1992 senesinde kadar böyle devam etmişti.

Komünist devrimden sonra, Hıristiyan din adamlarının çoğu ABD'ye gitmek durumunda kalmış, Kilise ile Küba arasında yıllarca süren bir gerginlik oluşmuştu. Bu sebeple, Benedikt'in bu ülkeye yapacağı ziyaret tarihi bir önem arz ediyor.

PAPA REJİME KARŞI DURUŞ SERGİLİYOR

/images/100/0x0/55eaf232f018fbb8f8a0e49e

Papa 16'ncı Benedikt, dün Meksika'da yaptığı konuşmada, Marksist ideolojinin yani komünizmin, çağın gereksinimlerini karşılamadığını söyledi.

Buna karşın Kübalı yetkililer, Papa'nın son derece dostane bir biçimde ağırlanmasına büyük özen gösteriyor.

Küba'da radyoterapi gören Venezüella Başkanı Hugo Chavez'in de Papa ile görüşme ihtimalinin bulunduğu açıklandı.

SANTIAGO'DA 70 KİŞİ TUTUKLANDI

Küba'daki İnsan Hakları ve Ulusal Uzlaşma Komisyonu isimli muhalif grubun bildirdiğine göre, Santiago bölgesinde en az 70 Kübalı, Pazar günü tutuklandı.

Tutukluların 15'ten fazlasının "Beyazlı Kadınlar" olarak bilinen, hapisteki muhaliflerin akrabaları olduğu öne sürüldü.

Eski tutuklu siyasetçi Jose Daniel Ferrer, AFP'ye yaptığı açıklamada, muhaliflere karşı müdahalenin geçen Salı başladığını, hükümetin, Papa'nın ayin yöneteceği yerlerde olay çıkmaması için sıkı güvenlik önlemleri aldığını söyledi.

İKİNCİ JEAN PAUL'ÜN GİTMEDİĞİ EYALETİ ZİYARET ETTİ

Papa, dün de Meksika'nın Gunanajuato eyaletinde Bicentennial Parkı'nda İsa Kral Heykeli'nin gölgesinde düzenlenen toplu açık ahav ayininde, Meksikalılara, kötülüklere karşı inançlarını kullanmaları çağrısında bulundu.

Güneşten korunmak için Meksika şapkası takan Benedikt'in ayin yaptığı Gunanajuato eyaleti, Papa İkinci Jean Paul'ün bu ülkeye yaptığı beş gezi sırasında ziyaret etmediği bölgeler arasındaydı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle