Gündem Haberleri

  Papa suikastı roman oldu

  Hürriyet Haber
  09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'li gazeteci Tad Szulc, Ağca'nın Papa'ya düzenlediği suikastı, polisiye roman olarak yazdı. ‘Papa’yı öldürmek' adlı romanda, suikastın ardındaki örgütün izini bir ülkücü ele veriyor. İz, Fransa'daki terör örgütü ‘Müslüman Fransız Kardeşler’e kadar gidiyor.

  MEHMET Ali Ağca'nın Papa'ya düzenlediği suikast, çok satan bir ‘Amerikan Thriller’ı (Polisiye romanı) oldu.

  Tad Szulc adlı yazarın kaleme aldığı roman Doğan Kitap'tan Türkçe olarak yayınlandı.

  ‘Papa’yı Öldürmek' adlı polisiye roman, 1981 yılında Vatikan'ın San Pietro meydanında Papa'nın vurulması ile başlıyor.

  Kalabalık arasında bulunan bir kişi Papa'ya üç el ateş ediyor. Atılan kurşunlardan biri atardamarın birkaç milimetre ötesinden girip, sağ kürek kemiğinin altından çıkıyor.

  FATİMA MUCİZESİ

  İkinci kurşun karın boşluğuna saplanıyor, üçüncü kurşun ise Papa'ya değmiyor.

  Papa'yı ıskalayan kurşun cipin hemen öteki tarafında bulunan bir rahibenin eline saplanıyor.

  Kitapta bu rahibe bir ‘Fatima bakiresi’ olarak tanımlanıyor. Böylece Fatima mucizelerinden biri daha gerçekleşmiş oluyor. Olaydan hemen sonra bir Türk terörist yakalanıyor. Türk teröristin adı romanda Ağca Kırklık olarak veriliyor.Ancak romanın tezi, roman kahramanlarından birinin şu sorusu ile açıklanıyor:

  ‘‘Bir Türk neden Papa Gregorius'u öldürmek istesin? Fanatik bir Müslüman olduğu için mi? Hayır, saçma bu. Daha karmaşık bir nedeni olmalı?’’

  Peki bu olayı Bulgar istihbaratının, dolayısıyla KGB'nin düzenlediği tezi?

  Roman buna da karşı çıkıyor. Aynı kahraman, ‘‘Bu da başka bir saçmalık. Sanki KGB'nin Papa'nın öldürülmesini tasarlayacak kadar gözü dönmüş gibi...’’ diyerek bu görüşe de karşı çıkıyor.

  FRANSIZ KARDEŞLER

  Öyleyse gerideki kişi veya örgütler kim?

  İşte roman bu soru üzerine başlıyor ve Polonya'dan, New York'a, Oradan İstanbul ve Paris'e kadar uzanan bir uluslararası ilişkiler ağı ortaya çıkıyor.Suikastı çözmekle görevlendirilen kişi, Polonyalı bir Cizvit papaz aracılığıyla Türkiye'de Bozkurtlar'la (ülkücülerle) ilişki kuruyor. Ancak konuştuğu ülkücü ona şunu söylüyor:

  ‘‘Biz Bozkurtlar para karşaılığında adam öldürme işine bulaşmadık. Biz siyasal bir örgütüz, devrimci bir örgütüz. Eğer birini öldürmüşsek bu sadece siyasal nedenledir’’ diyor.

  Ancak İstanbul'daki ülkücü çevre ona, Fransa'daki bir örgüt için ‘tetikçi temin ettiklerini’ de söylüyor. Cinayetin sırrı işte bu noktadan sonra başka bir alana doğru kaymaya başlıyor.

  NEW YORK TIMES MUHABİRİ

  Polisiye roman bu noktadan sonra iyice karmaşık bir hale geliyor. Kitabın yazarı Tad Szulc, Amerikalı bir gazeteci. 1955-72 yılları arasında New York Times'da dış haberler ve diplomasi muhabiri olarak çalışmış. İşe Papa 2'nci Paul'un hayat hikayesini yazmak için başlamış. Ancak topladığı bilgilerden sonra böyle bir roman yazmaya yönelmiş.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı